Доступність посилання

ТОП новини

Уряд Молдови пішов у відставку. Переговори про коаліцію тривають


Прага – У понеділок уряд Молдови на чолі з лідером Ліберально-демократичної партії країни Владом Філатом пішов у відставку. Причина відставки – завершення терміну мандату нинішнього кабінету у зв’язку з виборами нового парламенту. На виборах у листопаді до парламенту пройшли чотири партії, але жодна з них не має більшості для формування влади. Переговори про створення коаліції тривають, і сьогоднішнє перше засідання нового парламенту Молдови навряд чи буде результативним.

24 грудня Конституційний суд Молдови остаточно затвердив результати парламентських виборів, що відбулися в листопаді. Перерахунок голосів на вимогу комуністів лише підтвердив початковий підсумок цих перегонів. Партія комуністів Республіки Молдови на чолі з колишнім президентом Владіміром Вороніним отримала 42 мандати у новому парламенті, Ліберально-демократична партія Молдови Влада Філата – 32 мандати, Демократична партія Молдови Маріана Лупу – 15 місць, а Ліберальна партія Міхая Ґімпу – 12 мандатів.

На сьогодні у новому парламенті поки що немає коаліційної більшості. Дев’ять раундів переговорів трьох партій, Ліберально-демократичної, Ліберальної і Демократичної, котрі входять у проєвропейський альянс, іще не дали результатів.

Після останнього раунду переговорів лідер лібералів Міхай Ґімпу сказав: «Ми дискутуємо, переговори тривають... Альянс обов’язково буде створений, в інтересах Республіки Молдова. Чи правий, чи лівий альянс, він буде обов’язково створений, цього вимагає політичне життя».

Хоча потенційний проєвропейський альянс трьох згаданих партій нараховуватиме 59 мандатів. Тим часом для виборів президента в парламенті необхідна більшість у принаймні 61 голос із загалом 101. Два попередні парламенти Молдови були розпущені, бо не змогли обрати президента.

Голова Демократичної партії Маріан Лупу також заявив про «конструктивний діалог» щодо ймовірного формування коаліції з комуністами. А в пресі з’явилися повідомлення про зустріч Вороніна і Лупу з главою адміністрації президента Росії Дмитра Медведєва, що відбулася в російському посольстві в Кишиневі.

За словами дотеперішнього прем’єр-міністра Влада Філата, переговори про створення коаліції триватимуть стільки, скільки необхідно. Але про те, коли буде нарешті створена коаліція, ніхто в Кишиневі не дає відповіді. Мабуть, і призначене на сьогодні засідання парламенту Молдови також не дасть відповіді на це.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG