Погрози, виголошені напередодні бойовиками-мусульманами Іраку на адресу єгипетських християн-коптів, справдилися. Після нападу екстремістів, пов’язаних із Аль-Каїдою, на християнський храм у Багдаді, стався ще один із низки насильницьких актів проти християн на Близькому Сході – 31 грудня в єгипетській Александрії. Більшість із 21-го загиблого внаслідок вибуху поблизу християнського коптського храму в цьому місті – віруючі цієї церкви. Вибух замінованої машини і ймовірного смертника-терориста також поранив майже сто осіб. Вибух стався, коли віруючі-християни виходили після новорічної молитви, відразу ж опівночі.
«Не знаю, як це сталося. Я якраз зателефонував і раптом побачив, що знаходжуся поряд із розкиданими мертвими тілами, які були закривавлені. Я щойно вийшов із церкви, після завершення служби отцем храму, коли це сталося», – розповів один із місцевих християн-коптів Амгад Закарія.
Сотні християн атакували тоді вночі сусідню мечеть і мали сутички з єгипетською поліцією. Це супроводжувалося підпалами автомобілів на вулицях Александрії. Ніхто досі не взяв на себе прямої відповідальності за той напад на християнський храм, хоча президент Єгипту Хосні Мубарак намагався видати це за атаку «злих терористів на всю націю, коптів і мусульман». Хоча копти складають лише 10 відсотків із понад 80 мільйонів населення, переважно мусульман-сунітів, Єгипту.
Влада Єгипту посилила заходи безпеки напередодні 7 січня, Різдва Христового за юліанським календарем. Саме цього дня Різдво відзначають і християни-копти.
«Мерзотний жест смерті»
Папа Римський Бенедикт Шістнадцятий назвав атаку в Александрії «мерзотним жестом смерті, подібним до того, що мав місце перед християнами в Багдаді», що «ображає Бога і все людство». Понтифік також додав: «Перед фактом цієї стратегії насильства проти християн, що має наслідки для всього населення, я молюся за душі жертв і за їхні родини та раджу церквам вперто продовжувати їхню справу віри і їхнього протистояння насильству, чому нас вчить Євангеліє».
Акти насилля проти християн в Єгипті і на Близькому Сході викликали широку хвилю протестів у всьому світі. Президент США Барак Обама пообіцяв керівництву Єгипту сприяння у розслідуванні кривавого вибуху в Александрії. Президент Росії Дмитро Медведєв висловив свої співчуття з приводу загибелі християн, засудив такі дії і патріарх РПЦ Кирило. Співчуття потерпілим християнам та владі Єгипту висловив також український уряд в особі Прем’єр-міністра Миколи Азарова.