Доступність посилання

ТОП новини

Парламент Казахстану схвалив референдум про термін Назарбаєва


Верхня палата парламенту Казахстану схвалила сьогодні проведення референдуму про продовження повноважень президента Нурсултана Назарбаєва до 2020 року.

Депутати Сенату одноголосно проголосували за звернення до Назарбаєва з проханням призначити референдум про зміни до Конституції, які, в свою чергу, передбачать можливість референдуму про продовження його повноважень.

Нижня палата схвалила це звернення наприкінці минулого року.

Як мовиться в проекті поправок до Конституції, вони мають на меті «створити умови для реалізації історичної місії першого президента Нурсултана Назарбаєва – засновника і творця незалежної держави, для визнання в рамках Основного закону суспільно-політичного статусу лідера нації, а також для забезпечення подальшого стабільного й поступального розвитку держави».

Учора посол США в Астані Річард Гоґланд, який залишає посаду, на прощальній прес-конференції повторив проголошену днями заяву свого посольства з критикою такого референдуму як відступу від демократії.

За його словами, США вважають, що народ Казахстану заслуговує на те, щоб голосувати на повноцінних виборах, а не на референдумі.

Американська стурбованість є вираженням демократичних принципів, а не осудом Назарбаєва особисто, додав він.

Наприкінці грудня в Казахстані створили ініціативну групу для збирання підписів за проведення загальнонаціонального референдуму, який мав би на меті продовжити повноваження президента Нурсултана Назарбаєва до 2020 року.

Ініціатори мають зібрати на підтримку проведення референдуму 200 тисяч підписів; тим часом повідомляють, що нині, через 2 тижні від створення ініціативної групи, вже зібрані понад 2 з половиною мільйони підписів.

Нинішній президентський термін Назарбаєва спливає 2012 року.

70-річний Нурсултан Назарбаєв став президентом Казахстану ще перед розпадом Радянського Союзу, в 1990-му, а до того два роки керував Казахською РСР як перший секретар ЦК Комуністичної партії Казахстану. Відтоді він незмінно очолює державу, кілька разів переобравшись і одного разу продовживши свої повноваження без виборів через референдум. Він має спеціальні статуси «першого президента» і «єлбаси» («лідера нації»), які дають йому особисто право обиратися на голову держави необмежену кількість термінів.
XS
SM
MD
LG