Доступність посилання

ТОП новини

Нурсултан Назарбаєв – президент Казахстану до 2020 року?


Нурсултан Назарбаєв

Прага – Якщо ви народилися в Казахстані після 1989 року, то знаєте лише одного керівника держави – Нурсултана Назарбаєва. 20 років президентства – серйозний відрізок часу, але і його не всім вистачає. Минулого місяця ініціативна група прихильників казахського президента висунула пропозицію провести всенародний референдум, щоб Назарбаєв залишився лідером країни аж до 2020-го. 7 січня сам Назарбаєв відкинув цю пропозицію.

У президентському указі, який опублікували офіційні медіа, Нурсултан Назарбаєв відмовляється змінювати Конституцію. Однак його критики стверджують, що це лише показуха.

Казахстанську конституцію давно поміняли, щоб президент Нурсултан Назарбаєв міг переобиратися президентом більше, ніж двічі. Казахстанський президент вже має звання «єлбаси» – лідер нації. У травні минулого року він виступив проти надання йому цієї честі, однак коли парламент ухвалив відповідний закон, офіційно визнаючи його «лідером нації», то Назарбаєв не наклав на нього вето. Правда, й не підписав, але ж закон все одно набув чинності.

Казахський політолог Досим Сатпаєв передбачає, що те саме станеться з референдумом щодо продовження президентства Назарбаєва до 2020 року. «Я думаю, законодавці наполягатимуть на цьому, і вони знову висунуть пропозицію щодо референдуму і конституційних змін», – каже аналітик.

Прихильники референдуму продовжують збирати підписи на його підтримку. Вони стверджують, що вже зібрали 2,6 мільйона підписів, хоча для проведення референдуму вистачає 200 тисяч.

Слухняний парламент і воля народу

Запропонований референдум неощадно розкритикували Сполучені Штати. Для справжнього демократичного вибору люди повинні мати більше можливостей, ніж лише висловити «так» чи «ні» на референдумі, заявив цього тижня американський посол Річард Гоаґленд. Має бути вибір ідей та вибір людей, наголосив він.

Попри президентську відмову від референдуму, схоже, що казахстанський парламент може наполягати на такому голосуванні – мовляв, це ж воля народу. Так вважає опозиційний політик Серікболсин Абдільдін. Він переконаний, що так чи інакше Назарбаєв залишиться президентом, навіть після того, як його каденція офіційно закінчиться в 2012 році.

«Врешті-решт він дійде висновку, що не можна ігнорувати волю народу – все ж таки зібрали кілька мільйонів підписів на мою підтримку. МожеЁ до 11 січня більш ніж 90 відсотків виборців підпишуть вимогу провести референдум. Тоді не треба буде навіть проводити референдуму, волею народу він просто може залишитися на президентській посаді до 2020 року», – зазначає опозиціонер.

За казахстанськими законами, в будь який момент парламент може поміняти Конституцію, щоб Назарбаєв був президентом аж до 2020-го. Президентська «відмова» тут уже не матиме значення.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG