Доступність посилання

ТОП новини

Європа має припинити підтримувати «державний тероризм» у Білорусі – Станіслав Шушкевич


Перший лідер незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич

Прага – Розгром опозиції, масові обшуки та арешти, які відбулися після президентських виборів у Білорусі, перший лідер незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич вважає проявами «державного тероризму». В інтерв’ю Радіо Свобода він зазначив, що стратегія білоруської опозиції на виборах була правильною, бо допомогла зафіксувати масові фальсифікації під час виборів, які, за даними опозиції, чинний президент Олександр Лукашенко, програв.

– Пане Шушкевич, що, на Вашу думку, зараз відбувається у Білорусі?

– Дуже проста річ. Лукашенко програв вибори. За нього проголосувало 30% виборів.

– Це за вашими підрахунками?

– Це за підрахунками соціологічних служб та екзит-полів. Найбільша похибка тут може бути 7%. Тож найбільше він міг отримати 37%. Він набрав менше половини (голосів), і тому повинен був бути другий тур. Другий тур він програв би кому завгодно. А тому що він програв вибори, він вирішив помститися. І на це працює весь силовий апарат. Це – провокатори, які мирні демонстрації, а в Мінську вийшло 50-70 тисяч вітати прихід нової влади, перетворюють на масові заворушення, чого у Білорусі ніколи не було. І ця злочинна влада, щоб налякати народ, ще більше почала бити цих мирних людей.

– Чи опозиція, на вашу думку, тепер розбита повністю, чи вона має надію на відродження? На яку підтримку ви сподіваєтеся всередині країни і за кордоном?

– Опозиція є об’єднаною досі, залишається об’єднаною. Той підхід, який нам нав’язували, коли радили, щоб ми висунули одного кандидата, був прийнятний у Європі, але він неприйнятний у нас. А ми знайшли технологію перемоги, бо ми перемогли. Ми висунули багато кандидатів, які мали багато довірених осіб, які могли достукатися до людей поза радіо і телебаченням, які недоступні для опозиції. Вони попрацювали з населенням і перемогли. А щодо підтримки за кордоном, то якщо Європа буде далі допомагати Лукашенку кредитами, бо він їх використовував не на те, щоб розвивати промисловість, а на те, щоб підтримувати репресивний апарат, то в нас буде дуже погано. Ми сподіваємося, що Європа зрозуміє, що досить підтримувати цей державний тероризм. Ми на це сподіваємося. Все решту ми зробимо самі.

– Україна і Білорусь після здобуття незалежності пішли різними шляхами, в Україні будували яку-не яку демократію, а в Білорусі з 1994 року встановився авторитарний режим. Від яких помилок Ви б хотіли застерегти українців?

– У вас спостерігається одна чудова річ – передача влади. Я часто буваю в Києві, і я у певному розпачі від результатів ваших виборів, але я захоплююся тим, що Кравчук передав владу Кучмі, Кучма Ющенку, Ющенко Януковичу. Відбувається передача влади – це основна риса демократії. Решта – треба працювати і вдосконалювати. Було б смішно, щоб я, білорус, із нашими мізерними досягненнями давав пораду українцям. Я бажаю вам успіхів, і думаю, що ви їх досягнете, бо ви – великий народ, велика європейська країна і іншого шляху у вас уже немає.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Дивитись коментарі (4)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG