Доступність посилання

ТОП новини

Знищення пам’ятника Сталіну – привід для репресій?


Київ – За підозрою у знищенні пам’ятника Сталіну в Запоріжжі міліція затримала понад 10 представників національно-патріотичних організацій, багатьох обшукали, ще декілька їхніх колег зникли безвісти. Справи проти більшості затриманих СБУ перекваліфікувала як тероризм. Генеральна та місцеві прокуратури, міліція та СБУ жодних коментарів не дають. Правозахисники та представники опозиції вважають вибух провокацією, а справи – спланованим знищенням найбільш активних правих сил.

Від початку року міліція та СБУ затримали 11 членів громадської організації «Тризуб» та двох представників Всеукраїнського об’єднання «Свобода», розповів представник громадської організації «Жіноча Січ» Олеся Применко. Більшості з них під час затримання інкримінували участь в організації вибуху пам’ятника Сталіну в Запоріжжі, однак потім служба безпеки України перекваліфікувала справи проти них за статтею «Тероризм».

За повідомленнями організації «Жіноча Січ», про місце перебування ще 5 представників «Тризуба» не відомо, хоча є свідчення, що їх «затримали й кудись вивезли» міліціонери чи люди в цивільному.

Зброю підкинули, а звинувачення не висунули?

Домівки кількох із затриманих членів «Тризуба», зокрема, Ростислава Винаря, Андрія Стемпицького та Дмитра Яроша обшукали, виламавши двері, коли вдома були лише маленькі діти, розповідає Олеся Применко. Вона каже, що багатьом із них під час обшуку підкинули зброю.

«Міліція повідомила, що затримали озброєних тризубівців, які їхали готувати переворот. Зараз багатьом змінили звинувачення із тероризму на опір владі чи навіть хуліганство, але чому немає жодного спростування?» – обурюється громадська активістка.

Вибух та арешти є ланками плану спецслужб – Парубій

12 січня суди Києва та Івано-Франківська мали висунути членам «Тризуба» офіційне звинувачення, однак засідання судів не відбулося.

«Хлопці та їхні родичі досі не знають, за що саме їх переслідують», – зауважує Олеся Применко.

Справи проти представників правих організацій та вибух Сталіна – є однією спланованою провокацією, доводить народний депутат від НУНС Андрій Парубій.

«Це груба провокація в дусі сталінської влади 30-х років, – каже він. – Підрив – справа рук не «Тризуба», бо попередню дію проти пам’ятника вони визнали, тож чи був їм сенс підривати його і потім мовчати? Підрив – це провокація закордонних спецслужб, яка має на меті знищити ті найактивніші праві громадські організації, які щось роблять».

Андрій Парубій обіцяє стати на захист затриманих, зокрема направити запит щодо них Генеральному прокуророві Віктору Пшонці.

До відповідальності за вибух погруддя Сталіна та за участь у терористичній діяльності намагаються притягнути і митців та журналістів, не причетних до правих організацій. Зокрема, днями обшукали й вилучили комп’ютерну техніку в помешканні поетеси Марини Брацило в Борисполі, а 12 січня те ж саме у помешканні журналістки й блогера Олени Білозерської в Києві.

Ці та інші затримання й обшуки відбуваються із грубими порушеннями закону і прав людини, відзначає правозахисник Олександр Турковський.
«Було безліч порушень. Обшуки без пред’явлення ордерів та посвідчень, навіть без мешканців, затримання без належних підстав. Міліція використовує сумнівні методи», – стверджує правозахисник.

Слідство проти більшості затриманих членів «Тризуба» веде СБУ. Однак речник відомства Марина Остапенко заявила, що коментарів не дає. У Генеральній прокуратурі заявляють, що не володіють повною інформацією, і переадресовують до Запорізької обласної прокуратури, яка теж відмовляється від коментарів. Відмовилися говорити про затримання націонал-патріотів і в Міністерстві внутрішніх справ.

Тим часом руйнування пам’ятника Сталіну засудив директор інституту національної пам’яті Валерій Солдатенко. «У світі є пам’ятники і тиранам та деспотам, повз них ходять, вони мало на що впливають. Гадаю, ті, які підривали, не думали, що це може спричинити небезпечну ланцюгову реакцію», – сказав Солдатенко.

Зі свого боку, активіст Конгресу українських націоналістів Микола Коханівський, відомий як руйнівник пам’ятника Леніну в Києві, пояснює дії влади проти «Тризуба» страхом.

«На них упав перший удар, бо вони не ховаються. Вибивають найпершими найактивніших. Мета – залякати всіх інших, хто готовий боротися і свого часу очолити повстання проти окупаційного режиму», – резюмує Коханівський.

14 січня друзі та однодумці затриманих обіцяють вийти на Банкову і вимагати особисто від Президента Віктора Януковича, щоб він повідомив про долю кожного підозрюваного та ініціював повернення їх на волю.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG