Доступність посилання

ТОП новини

Україна за Януковича перестала бути вільною – Freedom House


Прага – Після минулорічної зміни влади в Україні держава скотилася до нижчої групи, з вільних до частково вільних держав, констатувала правозахисна організація Freedom House («Дім свободи») у своєму щойно оприлюдненому найновішому звіті. Україна стала таким чином одним із найбільших відступів демократії минулого року. А загалом свобода в усьому світі зазнавала занепаду вже п’ятий рік поспіль.

Україна стала однією з лише чотирьох держав світу, які перейшли до нижчого статусу, і одним із найбільших розчарувань минулого року, заявила сьогодні правозахисна організація Freedom House у своєму щорічному звіті про стан свободи у світі.

Один із авторів звіту, директор досліджень Freedom House Арч Паддінґтон, в інтерв’ю Радіо Свобода звернув увагу: «Україна була єдиною країною з колишнього СРСР, крім Балтії, якій ми давали ранг вільної, – єдиною країною в цьому регіоні. Але після подій минулого року ми визначили її рівень як частково вільної й заявляємо, що це як на окрему країну один із найгірших і найневтішніших занепадів 2010 року».

Серед негативних тенденцій в Україні – обмеження свободи преси, утиски громадянського суспільства і зростання впливу влади на судову систему, які почалися після приходу до влади Президента Віктора Януковича, сказав Радіо Свобода інший автор звіту, директор досліджень Freedom House Крістофер Вокер.

Янукович скористався зі свободи і придушив її – правозахисники

«За іронією, перемога Президента Януковича на виборах минулого року стала з багатьох оглядів несподіваною спадщиною Помаранчевої революції. Ті галузі, в яких ми бачили поліпшення від кінця 2004 року й аж до 2010-го, стали саме тими, які зазнали найбільшого натиску протягом минулого року. Це і виборчий процес, і відкритість засобів інформації, і громадянське суспільство», – звернув увагу дослідник.

Україна, за дослідженнями Freedom House, перейшла до вільних держав 2005 року, після Помаранчевої революції. Її нинішній занепад є значним відступом у демократії в регіоні, заявили правозахисники.

Цей занепад спричинило зменшення одного з двох рейтингів України за оцінкою Freedom House, рейтингу громадянських свобод. Причини – погіршення свободи засобів інформації, тиск спецслужби на університети з метою утримати студентів від участі в протестах, вороже ставлення влади до опозиційних зібрань і до іноземних неурядових організацій та збільшення впливу президентської влади на судову систему.

Занепад свободи у світі і світлі плями

Загалом на післярадянському просторі продовжує задавати тон Росія, яка перебуває в групі не вільних держав. У ній засоби інформації були не здатні глибоко і регулярно аналізувати важливі питання, судочинство зазнає глибокого втручання і не здатне діяти незалежно, а політична діяльність суворо регламентована.

Крім України, значний відступ засвідчила і Білорусь подіями самого кінця року – президентськими виборами і жорстоким придушенням опозиції. За словами правозахисників, простір для вільної діяльності, дозволений білоруською владою, надзвичайно обмежений, і ця країна має всі ознаки твердої авторитарної держави.

«Світлими плямами» на післярадянському просторі стали натомість Киргизстан після скинення президента Курманбека Бакієва і проведення парламентських виборів, а також Молдова і Грузія. У Молдові парламентські вибори привели до зростання плюралізму думок і політичної конкуренції, у Грузії ж настали поліпшення в деяких галузях, які зазнали втрат раніше після внутрішніх політичних заворушень 2008 року і російського вторгнення.

У всьому світі, за даними правозахисників, минулого року значний занепад свобод відбувся в 25 країнах чи територіях, і вільних країн на дві поменшало – тепер їх 87. Поліпшення ж сталося тільки в 11.

У Freedom House звертають увагу, що це наразі найтриваліший період відступу демократії за всі 39 років досліджень.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

Дивитись коментарі (71)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG