Доступність посилання

ТОП новини

ОБСЄ критикує рішення про референдум про термін Назарбаєва


Організація з безпеки і співпраці в Європі скритикувала сьогодні рішення парламенту Казахстану на користь референдуму про продовження повноважень президента Нурсултана Назарбаєва.

Як наголосив директор Бюро демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ Янез Ленарчич, «референдум ніколи не зможе замінити вибори».

Крім того, такий референдум був би «несумісний із міжнародними зобов’язаннями Казахстану» як держави-учасника ОБСЄ, додав представник організації.

Раніше сьогодні обидві палати парламенту Казахстану на спільному засіданні одноголосно схвалили поправки до Конституції, які уможливлюють проведення референдуму про те, щоб без виборів продовжувати термін на посаді Нурсултана Назарбаєва як «першого президента» країни.

Ініціатори референдуму пропонують продовжити повноваження Назарбаєва до 2020 року, таким чином уникнувши виборів у 2012-му, коли спливає його нинішній термін.

Центральна виборча комісія сьогодні ж повідомила, що в рамках так званої «народної ініціативи» щодо проведення плебісциту зібрано 5 мільйонів підписів, що становить 55 відсотків виборців Казахстану.

Раніше Назарбаєв відхилив пропозицію парламенту призначити такий референдум, але сьогоднішня одноголосна ухвала парламенту скасовує ту відмову президента.

70-річний Нурсултан Назарбаєв став президентом Казахстану ще перед розпадом Радянського Союзу, в 1990-му, а до того два роки керував Казахською РСР як перший секретар ЦК Комуністичної партії Казахстану. Відтоді він незмінно очолює державу, кілька разів переобравшись і вже одного разу продовживши свої повноваження без виборів через референдум. Він має спеціальні статуси «першого президента» і «єлбаси» («лідера нації»), які дають йому особисто право обиратися на голову держави на необмежену кількість термінів.
XS
SM
MD
LG