Доступність посилання

ТОП новини

«Права і свободи треба вигризати» – парламентарій Андрій Шевченко


Ухвалення Верховною Радою України двох законів про інформацію є «перемогою громадянського суспільства», заявив в ефірі Радіо Свобода голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко.

«Два закони ухвалені: і Закон «Про доступ до публічної інформації» і новий Закон «Про інформацію». Є результат. 408 голосів за Закон «Про доступ до публічної інформації». Я думаю, що це не перемога ні влади, ні опозиції. Це перемога громадянського суспільства. Ініціювали, написали закон, зареєстрували у Верховній Раді і додавили парламент, що всі без винятку 5 фракцій за нього проголосували. Хоча ентузіазму у деяких фракцій не було взагалі», – зазначив депутат від Блоку Юлії Тимошенко.

Обидва ухвалені закони тепер має підписати Президент Віктор Янукович. «Із тих новин, які ми чуємо зараз із Адміністрації Президента, у нас є тверда обіцянка підписати обидва закони. На цей момент немає підстав сумніватися. Це консолідована робота влади, опозиції, громадянського суспільства», – зауважив Андрій Шевченко.

«От, в мене, наприклад, немає жодних ілюзій, що з ухваленням цього дуже хорошого закону, ми миттєво ламаємо філософію чиновника. У нас, знаєте, і до цього часу діяв Закон «Про інформацію», який зобов’язував розкривати величезну кількість інформації. Але кожен громадянин знає, як доводиться вигризати у чиновника інформацію, яка точно повинна бути публічна. У нас статистика – 55% інформаційних запитів на цей момент залишаються без відповіді, коли чиновник, який має її оприлюднити, несе за це відповідальність, він просто вирішує ігнорувати цей інформаційний запит», – зазначив парламентарій.

«Права і свободи треба вигризати – їх ніхто не буде дарувати, – наголошує він. – Єдиний шанс, як змусити його працювати (Закон «Про доступ до публічної інформації» – ред.) – коли журналісти, громадські активісти візьмуть цей закон як зброю і почнуть вигризати інформацію у чиновника. Для цього з’являються і нові інструменти: це і суд, це і нові штрафи для чиновників за невиконання закону. І я на це покладаюся».

«Реально закон дає дуже великі нові можливості. Немає ілюзії, що він почне працювати сьогодні-завтра, але ухвалення Закону «Про доступ до публічної інформації» – ми починаємо розбирати ось цю стіну, яка є між чиновником і між громадянином», – сказав депутат.

«Тим більше, ми можемо довго розказувати один одному про те, що зараз ми живемо в ситуації, коли скорочуються, звертаються громадянські права і свободи. Я думаю, що за цих обставин ухвалення цього закону, який круто розширяє права громадян – це колосальний крок вперед. Це вдалося зробити під неймовірним тиском громадянського суспільства і журналістів. Це поодинокий випадок за останній рік, коли парламент ухвалює щось на користь громадян. Я думаю, що це треба цінувати і всі, хто дбає про майбутнє країни, хто готовий конфліктувати з чиновником, вигризати в нього інформацію, повинен ним скористатися», – додав голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко.

Детальніше читайте у неділю, 16 січня, на сайті www.radiosvoboda.org
XS
SM
MD
LG