Доступність посилання

ТОП новини

Міністри хочуть «нарізати» пільги без допомоги депутатів


Київ – Кабмін намагається отримати повноваження парламенту, щоб визначати розміри соціальних виплат і порядок їх фінансування. Відповідний законопроект вже відправили до Верховної Ради. Депутати, навіть із провладних фракцій, від такої ініціативи не в захваті. Проте регіонали припускають, що в цьому питанні між депутатами та урядовцями можливий компроміс. Опозиціонери натомість вважають: реалізація цієї ідеї може призвести до того, що про скасування пільг громадяни будуть довідуватися вже постфактум.

Верховній Раді пропонують передати Кабміну повноваження самостійно визначати розміри соціальних виплат і пільг низці категорій населення, а також порядок їх виплат. Згідно з документом, ці зміни торкнуться ветеранів і дітей війни, чорнобильців та низки категорій бюджетників.

Голова парламентського комітету з питань соціальної політики та праці Василь Хара зазначає, що уряд Азарова – не перший, який намагається перебрати на себе це питання. За його словами, «це було і при Єханурові, і при Тимошенко». Василь Хара виступає проти такого перерозподілу повноважень, але не виключає, що тут можливий компроміс. «Як виняток, – каже він, – це можна зробити на якийсь проміжок часу, в якихось межах».

Депутати незадоволені, що пільги можуть урізати без них

Натомість опозиція категорично проти такої урядової ініціативи. Член парламентського комітету з питань соціальної політики та праці депутат-бютівець Андрій Павловський каже, що реалізація урядової ініціативи призведе до того, що громадяни дізнаватимуться про скасування пільг постфактум.

«Зрозуміло, для чого це робиться: щоби тихо, без громадського обговорення і дискусій в парламенті – навіть без цього безхребетного парламенту! – вирішувати ці питання. Виправдано і невиправдано урізати пільги», – зауважив Андрій Павловський.

Депутат-комуніст Петро Цибенко також виступає проти того, щоб пільги регулював уряд. «У стінах парламенту ці питання проходять дуже не просто, – зазначає парламентар-комуніст. – А на засіданні Кабміну збираються однодумці – і вирішують будь-які питання. Я розумію: великий зовнішній борг і треба шукати кошти, аби його погашати».

Уряд «забув» про чинну Конституцію?

Експерт із соціальних питань Володимир Дубровський зауважує, що урядова ініціатива фактично суперечить Основному Законові.

«Пільги – це гроші платників податків, – каже експерт. – Все, що стосується грошей платників податків, має вирішувати лише парламент. Тому що парламент, принаймні в теорії, має репрезентувати цих самих платників податків – громадян держави. А за чинною Конституцією уряд не репрезентує взагалі нікого».

Разом з цим Володимир Дубровський зазначає, що про точну вартість пільг говорити складно, оскільки ця система в Україні є непрозорою та остаточно невідпрацьованою. Через це періодично виникають проблеми з їх компенсацією, зокрема, транспортним підприємствам.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG