Доступність посилання

ТОП новини

Україна порушує Конвенцію про захист прав людини – Страсбурзький суд


 Європейський суд з прав людини у Страсбурзі
Європейський суд з прав людини у Страсбурзі

Київ – Україна направила проект Закону «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду» на ознайомлення до Комітету міністрів Ради Європи. Про це повідомила урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська. Документ пропонує запровадити нову процедуру виконання судових рішень щодо органів влади. Згідно з проектом, стягнення з державних установ буде максимально спрощене, триватиме не більше ніж 9 місяців, а в разі порушення цього терміну передбачена компенсація для позивача. Утім, українські правники висловили сумнів у тому, що оновлення законодавства покращить в Україні ситуацію із виконанням рішень Європейського суду з прав людини.

Європейський суд із прав людини визнав порушення Україною її зобов'язань за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Порушення полягають у систематичному невиконанні судових рішень національних судів, за які держава несе відповідальність.

Порушенням було визнано і відсутність в українському законодавстві ефективних засобів юридичного захисту від такого невиконання. Відтак урядом було напрацьовано законопроект про гарантії виконання судових рішень.

Адже рішення самого Страсбурзького суду в Україні виконуються, хіба що за винятком однієї чи двох справ, заявила в інтерв’ю Радіо Свобода Валерія Лутковська.

«Якщо жодним чином справа не пов’язана з грошима, з виплатами, але якщо особа має отримати свої, скажімо, три тисячі євро, за те, що у неї були погані умови утримання і, скажімо, вона не забезпечена належною медичною допомогою, то три тисячі євро вона отримує у будь-якому випадку. Навіть, якщо вона утримується під вартою, навіть в такому випадку», – запевнила вона.

Рішення Страсбурзького суду виконують лише у фінансовій частині – правозахисник

Утім, правозахисник Євген Захаров в інтерв’ю Радіо Свобода наголосив, що рішення Європейського суду з прав людини стосуються не лише виплат компенсацій заявникам. Для виконання цих рішень мають бути усунуті недоліки в роботі державних органів, які не вписуються у норми Конвенції про захист прав людини.

«Треба вжити заходи, щоб рішення виконувати по суті, а не тільки в його частині фінансовій. Наприклад, якщо було встановлено Страсбурзьким судом, що деякі докази вини заявника у кримінальній справі були отримані незаконним шляхом, то треба скасувати всі вироки у його справі і переглянути її заново. Це доволі туго в нас йде. Не хоче Верховний Суд виконувати рішення Європейського суду з прав людини», – зазначив Захаров.

Не треба писати нові закони, треба виконувати ті, що є – Кармазін

Виправити ситуацію ухваленням ще одного законодавчого акту не вдасться, зазначає член парламентського комітету з питань правосуддя, народний депутат від НУНС Юрій Кармазін.

«Якщо можливе таке, що не виконуються рішення, – це залежить від виконавчої влади. Є зневага взагалі до виконання будь-яких рішень. Нема культури виконання. І проблема тут не у законодавчому регулюванні. Законодавчого забезпечення достатньо. Ніякі нові проекти не потрібні для цього. Треба просто мати політичну волю і виконувати», – наголошує Юрій Кармазін.

Європейським судом з прав людини впродовж 2010 року було ухвалено 109 рішень щодо України. Тим часом Комітет міністрів Ради Європи здійснює контроль за їхнім виконанням.

А найгіршим наслідком того, що держава не виконує рішення Страсбурзького суду, може бути позбавлення її членства у Раді Європи.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG