Доступність посилання

ТОП новини

Ювілей універсального поета


Київ – 120 років тому народився український поет Павло Тичина. До ювілею парламент ухвалив законопроект щодо проведення в Україні низки заходів для вшанування пам’яті поета та його творчості. Зокрема, в Україні видадуть збірки творів Павла Тичини, випустять тематичні марки та ювілейні срібні монети. Окрім того, чиновники обіцяють подбати про музей Тичини у Києві.

За те, щоб святкувати 120-річчя Павла Тичини на державному рівні, проголосувало 323 депутати із необхідних 226. Ініціатори законопроекту пояснюють таку любов до поетичного слова народних обранців тим, що творчість Тичини різних періодів суттєво відрізняється.

Ідеологічно універсальним називає Павла Тичину ініціатор подання законопроекту депутат від «Батьківщини» Володимир Яворівський.

«Є такий Тичина, який дуже близький серцю української інтелігенції, українській сьогоднішній молоді, але є й інший Тичина. Це – «Партія веде», «Сталь і ніжність», «Пісня трактористки» тощо, – зауважує він. – І я прекрасно розумів, що у залі є прихильники і першого Тичини, і другого. От вони об’єдналися під час голосування, і через те вибило таку несподівану для багатьох цифру».

Досить ділити Тичину, закликають літературознавці

Однак літературознавці переконані: треба приймати творчість Павла Тичини загалом, всю одразу, без розподілу на періоди.

Не всі його твори пройшли випробування часом, проте, навіть уже не будучи «поетом сенсів», Тичина завжди залишався «поетом форми», зауважує Сергій Гальченко, старший науковий співробітник Інституту літератури Національної академії наук.

«Заволодіти Павлом Тичиною або навіть якоюсь гранню його таланту якійсь політичній силі неможливо і недоречно. Це невигідно для України, і взагалі – для світової поезії», – говорить літературознавець.

Депутати заборонять відселяти музей поета

Впродовж святкування ювілею поета планують презентувати перевидання його творів, а також поетичну збірку земляків Павла Тичини. Уже випустили ювілейний календар та аудіокнигу віршів Тичини. Також випустять ювілейні срібні монети та поштові марки. Крім того, депутати обіцяють подбати про квартиру-музей Тичини у Києві.

Уже тривалий час київська влада намагається виселити музейників, бо ті не сплачують вчасно за оренду. Півтора року тому на колектив музею навіть подали до суду, однак той справу виграв, зазначає директор музею Тетяна Сосновська. За її словами, мораторій на відселення музею, що його запроваджують своєю постановою депутати, суттєво допоможе, хоча й не врятує ситуацію загалом.

Музейниця наголошує: «Фінансова ситуація у країні така, що покрити всі витрати музею не вдається. Дуже часто «діркою» виявляється якраз плата за оренду. Тому я вважаю, що пункт про мораторій просто дає музею спокій у тому, що борги, які, можливо, неминучі, надалі не будуть причиною таких-от стресів, які пережив музей півтора роки тому».

Київська квартира Павла Тичини є чи не єдиним повноцінним музеєм поета в Україні. Навіть на батьківщині Тичини – у селі Піски на Чернігівщині – йому присвячена лише окрема експозиція у тамтешньому краєзнавчому музеї.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG