Доступність посилання

ТОП новини

Афганський парламент почне сьогодні працювати


Виконувач обов'язків спікера парламенту Афганістану Мохаммад Сарвар Усмані (в центрі)

Прага – Сьогодні має відкрити першу сесію новий афганський парламент. Про це повідомив президент країни Хамід Карзай. Його тривале протистояння з парламентом викликало конституційну кризу в країні. Карзай зробив свою заяву після рішення Верховного Суду, який і визначив дату відкриття нової сесії. У заяві президента мовиться, що рішення ухвалене «в національних інтересах країни».

Парламент Афганістану не міг зібратися на першу сесію протягом кількох місяців відтоді, як оскаржувалися вересневі вибори. Протягом останнього місяця за наказом президента Карзая відбувалася перевірка скарг на виборчі порушення. Він же намагався відкласти першу сесію парламенту на пізніший термін. Проте депутати погрожували, що розпочнуть сесію парламенту і без згоди президента. Парламентарі написали лист президенту Карзаю з вимогою призначити перше засідання парламенту на середу і скасувати рішення про створення спеціального суду для розгляду виборчих скарг, бо цей суд є неконституційним.

Один із депутатів, Шукрія Барекзай, заявив у неділю, що переговори з президентом нарешті дали результат, і конституційну кризу вдалося відвернути.

«Після кількагодинних переговорів у президентському палаці наші колеги сказали, що президент запропонував провести перше засідання у середу. Гадаю, що парламентарі погодилися на цю пропозицію, і перша сесія почнеться у середу», – сказав Барекзай.

Карзай має застерження

Разом із тим, Карзай не погодився на всі вимоги депутатів, і спеціальний трибунал продовжить роботу над розглядом скарг. У листопаді Виборчий комітет визнав недійсними близько чверті з-понад п’яти мільйонів голосів і скасували обрання 24 депутатів, перш ніж назвати прізвища 249 депутатів, що пройшли до парламенту в результаті вересневих виборів.

Критики президента Карзая заявляють, що він планує використати членів спеціального трибуналу у виборчій справі для тиску на парламентаріїв. Нині він продовжує розгляд справ 59 депутатів, які пройшли до парламенту. Якщо їхні мандати виявляться недійсними, то рішення трибуналу може істотно вплинути на розстановку сил в парламенті.

Конституційна криза, яка загрожувала виникнути в Афганістані, могла підірвати зусилля сил коаліції під проводом НАТО щодо встановлення безпеки в країні.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив у Брюсселі, що афганський народ з нетерпінням чекає відкриття сесії парламенту.

«Я хочу наголосити на важливості вчасного початку роботи парламенту. Чотири місяці тому мільйони афганців віддали свої голоси, і тепер вони заслужили мати сильне політичне лідерство у країні. Вони готові до відкриття афганського парламенту», – заявив шеф НАТО.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG