Доступність посилання

ТОП новини

Естонія лідирує в ЄС за гендерною нерівністю


Рига – Про Естонію говорять, як про країну зі значними досягненнями у сфері інформаційних технологій. Також ця балтійська держава не побоялася проблем, які останнім часом спостерігаються у зоні єдиної європейської валюти, і запровадила у себе євро. Однак естонці визнають, що існують ще галузі, де їм немає чим похвалитися. Зокрема це і наявність гендерної нерівності - різниця в оплаті праці чоловіків і жінок в Естонії найбільша серед усіх європейських країн.

Моніторинг гендерної рівності, який проводився соціологічною фірмою Turu-uuringute AS за підтримки Європейського соціального фонду, свідчить, що зарплата жінок у Естонії на 30% нижча, ніж у чоловіків.

Експерти шукають причини такої гендерної нерівності.

«Ми думаємо, що можливо причинами цього є стереотипи у суспільстві, індивідуальні розбіжності та дискримінація»,– вважає віце-канцлер міністерства соціальних справ Естонії Ріхо Рахуоя

Заважає застарілий підхід

За останні п’ять років обізнаність естонців у гендерних питаннях покращилася, однак, як і раніше, вони звикли ділити професії та обов’язки на жіночі і чоловічі. Майже половина жителів Естонії вважає, що у чоловіків більше можливостей на ринку праці, а домашня робота – це жіночий обов’язок .

Згідно з дослідженням, навіть при тому, що жінки освіченіші, керівників вищої ланки серед чоловіків більше. А якщо у жінки народилася дитина, слід очікувати автоматичного зниження її платні. Інколи працедавець просто не вірить, що жінка кваліфіковано може виконати необхідну роботу.

«Був навіть такий випадок, що чоловікам у колективі доплачували за те, щоб вони згодилися працювати разом із жінками і допомагали їм», - розповіла аналітик Центру політичних досліджень Марре Кару.

Робочий день чоловіків, як правило, триває довше, оскільки працедавець очікує від працівників-чоловіків більшої віддачі.

З огляду на це чоловіки працюють понаднормово, зазнають більше стресів на роботі, менше бувають у колі сім’ї і, як результат, їхня тривалість життя на 11 років коротша, ніж у жінок.

Знати свої права і навчати молодь

З огляду на гендерну проблему, Естонський центр із прав людини почав надавати безкоштовні консультації з питань дискримінації у цій сфері. За словами експерта з гендерної рівності Марле Альбрант, спеціалісти центру розглядають уважно кожний випадок, надають юридичну консультацію, а також радять потерпілим, до якої інстанції вони можуть звернутися. Зокрема, в Естонії є посада Уповноваженого із гендерного права.

Важливим аспектом є також робота з молоддю. Міністерство соціальних справ Естонії проводить у гімназіях гендерні інформаційні уроки, передбачається ввести у освітню програму середніх учбових закладів тематику гендерної рівності.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG