Доступність посилання

ТОП новини

Японський учений хоче «оживити» мамонтів


Прага – Японський учений, який давно мріє відтворити живого мамонта, поновлює свої зусилля. Із останніми досягненнями генної інженерії його мрія наближається до реальності, каже професор Акіра Ірітані. Залишилося тільки знайти в вічній мерзлоті в російському Сибіру рештки мамонта, в яких були б неушкоджені клітини для клонування…

Професор Акіра Ірітані вважає, що технічні проблеми клонування мамонта вже подолані. Наприклад, інші японські вчені вже клонували мишу, яка пролежала в морозильнику 16 років. Тепер, заявив він нещодавно у пресі, потрібен тільки «добрий зразок» замороженої тканини мамонта з вічної мерзлоти.

«Нинішнє людство має відповідальність, навіть обов’язок, повернути до життя вимерлих тварин, бо деякі елементи нашої культури, нашої нинішньої розвиненої культури, і знищили їхнє життєве середовище», – сказав він в інтерв’ю Радіо Свобода.

Відтак учений, який очолює Інститут передових технологій Університету «Кінкі» в Осаці в Японії і вже 13 років просуває свій «Проект відтворення мамонта», готується цього літа в експедицію до Росії.

У Росії готові дати батьківщину новим мамонтам

І там він має однодумців. Еколог Сергій Зимов, який іще з 1980-х років опікується «Плейстоценовим парком» – природним заказником на північному сході Якутії, недалеко від Північного Льодовитого океану, – готовий прийняти в себе й живих мамонтів.

«Моя відповідальність – підготувати екосистему мамонтів, ландшафт, типовий для мамонта. І я досяг успіху в цьому проекті. Отож, якщо якісь шаленці знайдуть досить грошей і відтворять мамонта, ми будемо готові», – каже дослідник, який хоче відновити «тундростеп» – екологічну систему Північної півкулі часів плейстоцену, епохи мамлнтів і льодовикових періодів.

Нині у «Плейстоценовому парку» вже живуть представники так званої мегафауни – великих тварин, які (чи предки яких) заселяли ці території десятки тисяч років тому, і вчений планує далі розширювати свій експеримент.

Проблеми не відраджують ученого

Однак, крім ентузіастів, не бракує й критиків. Знайти в заморожених у мерзлоті рештках мамутів збережені життєздатні клітини – майже нереальна справа, вважає американський палеонтолог Данієл Фішер. Адже ці тварини вимерли понад 5 тисяч років тому.

«Ми, я б сказав, не маємо жодної клітини, в якій можна було б виявити непошкоджене ядро, а саме це необхідно для операції клонування, про яку йдеться», – каже професор Мічиганського університету, який останніми роками досліджував рештки трьох мамонтів, знайдених у вічній мерзлоті в Сибіру.

Інші дослідники порушують і етичні питання: наприклад, де, крім відносно невеликого «Плейстоценового парку», могли б жити відновлені мамонти, для яких уже не існує природного середовища? Як виглядає, тільки в неволі.

Іще іншим не подобається планована технологія: знайдений генетичний матеріал із ядра клітини мамонта мають перенести до яйцеклітини сучасного слона, і в разі успіху виносити й народити мамутеня повинна жива слониха.

Тож, за словами критиків, призначені на проект кошти краще було б витратити на збереження інших видів тварин, які зараз перебувають під загрозою.

Та професор Ірітані не втрачає оптимізму. Він сподівається відновити першого мамонта вже років через п’ять.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG