Доступність посилання

ТОП новини

«Східних сусідів залишати поза увагою не слід» – представник ЄС


Брюссель – Низка європейських дипломатів, здебільшого з держав південного регіону, закликала Євросоюз переглянути Європейську політику сусідства. Зокрема, вони вимагають зменшити фінансування демократичних перетворень у країнах пострадянського простору та використати ці фонди в арабських державах, котрі нині переживають безпрецедентні масові повстання. Тим часом країни-ініціатори та прибічники політики «Східного партнерства» застерігають: у сусідів на Сході Європи є тенденції до авторитаризму, тому цим регіоном нехтувати не слід.

Потужна хвиля протестів у країнах арабського світу породила у Євросоюзі ідеї перегляду Європейської політики сусідства, як у Середземноморському регіоні, так і у Східній Європі.

«Франція та Європа відповідальні за захист прав людини і просування саме такого підходу, відстоюваного Європейським Союзом, – заявляє французький міністр із європейських справ Лоран Вокіє. – На південному узбережжі Середземномор’я відбуваються надзвичайні зміни, тому наша держава закликає до загальної (європейської) мобілізації на користь держав цього регіону».

Таких думок, крiм французів, дотримуються Італія, Греція, Іспанія, Кіпр, Мальта й Словенія. Дипломати цих держав зробили спільну заяву щодо необхідності перегляду політики ЄС на південних кордонах. Їхня пропозиція насамперед полягає у перенаправленні допомогових фондів, призначених для розвитку демократичних перетворень у країнах Східної Європи, до держав Північної Африки та Близького Сходу.

Французький «хід конем»

Такий можливий розвиток європейської політики щодо сусідів наразі став предметом ретельних аналізів та обговорень у Єврокомісії і Раді Євросоюзу. Як стверджують місцеві експерти, це може вдихнути життя у відстоювану Парижем ініціативу під назвою «Середземноморський союз», що вважалася своєрідним конкурентом програми «Східного партнерства». Проте, через ізраїльсько-арабське протистояння ця політика так і не змогла набрати обертів.

Водночас, як стверджують оглядачі інтернет-газети EUobserver, у декількох державах пострадянського простору, зокрема у Білорусі та Україні, останнім часом помітні відступи від демократичних стандартів. У той же час, коли в арабському світі, так би мовити, «стинають голови» диктаторським режимам, на Сході Європи прослідковується тенденція зміцнення авторитаризму, вважає експерт аналітичного центру Європейська рада зовнішніх відносин Ніку Попеску.

З метою дещо знівелювати важливість саміту «Східного партнерства», що планувався на травень за угорського головування в ЄС, Франція зробила так би мовити, «хід конем»: призначила на той же день зустріч лідерів «Групи двадцяти», де вона нині головує.

«Ще не відомо, що може трапитися у Східній Європі»

«Я все ще вірю, що (південний та східний) виміри європейської політики сусідства взаємно зміцнюються, – зауважує Янош Мартоньї, керівник зовнішньополітичного відомства Угорщини, яка зараз головує в ЄС. – Безумовно, нині на південному напрямку є крайня необхідність, але це не означає, що вона має повністю відвернути нашу увагу від Сходу Європи, бо ніколи не знаєш, що може трапитися у майбутньому. Тому я вважаю, що нам треба далі рішуче готуватися до саміту «Східного партнерства», – заявив представник угорського головування у Раді ЄС.

Янош Мартоньї також повідомив, що за згоди з головою Європейської ради та представників Польщі, яка головуватиме в ЄС у другій половині року, саміт «Східного партнерства», в якому має брати участь і Україна, відбудеться у вересні або на початку жовтня.

Але за будь-яких умов східні сусіди залишатимуться у центрі уваги Євросоюзу, підсумовує чільний угорський дипломат.

«Політика «Східного партнерства» залишатиметься для нас надзвичайно важливою, бо, як ми вже не раз повторювали і як наголошує Верховний представник з питань закордонних справ (Катрін Аштон), ми повинні мати успішні стосунки із сусідами, бо тільки так (Європа) може загалом стати справжнім гравцем на світовій арені», – зазначив представник Угорщини Янош Мартоньї.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG