Доступність посилання

ТОП новини

У Білорусі за виживання борються останні незалежні видання


Прага – У рейтингу свободи преси, який складає організація Freedom House («Дім Свободи») Білорусь належить до найбільш репресивних країн, на рівні Куби і М’янми. Нині два останні білоруські незалежні видання борються за своє виживання після того, як їх звинуватили у «неправильному висвітленні» вибуху в мінському метро, в результаті якого загинуло 14 осіб і десятки були поранені.

У Всесвітній день свободи преси білоруські видання не мають що святкувати. Одні з останніх незалежних видань – газети «Наша ніва» та «Народная воля» – потрапили в немилість до Міністерства інформації, яке протягом останніх місяців тричі попереджало їх щодо «неправильного висвітлення подій», і тепер їм загрожує закриття.

Білоруська асоціація журналістів закликає громадян звернутися до міністерства, щоб воно відкликало свій судовий позов. «Якщо справа дійде до судового розгляду, рішення, швидше за все буде не на користь незалежних видань. Тому ми вирішили здійснювати моральний тиск на позивача, Міністерство інформації, щоб вони відчули, що йдеться не лише про ці два видання, а про читачів цих видань, про людей, яких позбавляють видань, які вони самі обирають», – пояснює адвокат асоціації Андрій Бастунець.

Серед читачів, які відгукнулися на заклик журналістів, – відома білоруська актриса Зінаїда Бондаренко. Вона написала відкритого листа президентові Олександру Лукашенку, який опублікували незалежні газети.

«Гадаю, що він поводиться так, ніби він не помітив нашого звернення. Є ще трохи надії. Це наш останній шанс. Бо якщо вони дійсно закриють ці дві газети, ми вже не зможемо до нього звернутися, хто нас почує? Чи офіційні газети опублікують наш біль і наш плач? Звичайно, ні», – зазначила білоруська актриса.

«Ми не збираємося ставати на коліна ні перед ким»

Редактор газети «Народная воля» Марина Коктиш говорить, що журналісти були вражені підтримкою, яку вони відчули від своїх читачів. Адже газету переслідують уже кілька років. Її відмовилися розповсюджувати газетні кіоски, її часто відмовлялися друкувати друкарні.

Редактор газети зауважує, що відчуття того, що вони потрібні людям, надихає журналістів, і навіть якщо газету закриють, вони виходитимуть підпільно чи друкуватимуться за кордоном.

«Знаєте, надія вмирає останньою. Ми не збираємося ставати на коліна ні перед ким, ані перед Лукашенком, ані перед бюрократами. Але зараз ми відчуваємо, що потрібно стукати у кожні двері. Навіть якщо вони закриті. Якщо є хоч малий шанс врятувати газету, потрібно за нього хапатися», – каже редактор.

Але для цього в журналістів та читачів білоруських незалежних видань залишається мало часу. Судові слухання призначені вже на наступний тиждень.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG