Доступність посилання

ТОП новини

Палестинці помирилися, Ізраїль висловив свої застереження


Люди відзначають угоду про примирення між протиборчими палестинськими угрупованнями «Фатх» і «Хамас», Газа, 4 травня 2011 року
Люди відзначають угоду про примирення між протиборчими палестинськими угрупованнями «Фатх» і «Хамас», Газа, 4 травня 2011 року

Прага – Лідери палестинських угруповань «Фатх» і «Хамас» підписали угоду про примирення, чим скінчили чотирирічне протистояння і відкрили можливість для створення спільного уряду і в перспективі незалежної палестинської держави. Однак Ізраїль, який із 1967 року контролює палестинські території – Смугу Гази та Західний берег Йордану – побоюється нового раунду протистояння з палестинцями, адже до уряду можуть увійти радикали, які не визнають держави Ізраїль.

Президент Палестинської адміністрації Махмуд Аббас (ліворуч) і лідер «Хамасу» Халед Машааль, Каїр, 4 травня 2011 року
Президент Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас і лідер «Хамасу» Халед Машааль підписали угоду про примирення між двома найбільшими палестинськими рухами, «Фатхом» і «Хамасом».

На урочистій церемонії в столиці Єгипту Каїрі Махмуд Аббас заявив: «Ми оголошуємо палестинцям, що ми перегорнули назавжди чорну сторінку нашого роз’єднання. Ми повідомляємо про цю добру новину з Єгипту, який завжди мав національні та історичні зобов’язання перед палестинським народом. Чотири чорні роки вплинули на інтереси палестинців. Тепер ми утверджуватимемо єдину волю».

Угода, якої досягнуто за посередництва Єгипту і підписано в Каїрі, передбачає, що протягом року відбудуться нові вибори і представники обох політичних течій зможуть сформувати спільний уряд. «Хамас» нині фактично контролює Смугу Гази, а «Фатх» керує Західним берегом Йордану і офіційно представляє палестинців у світі.

Лідер «Хамасу» Халед Машааль заявив, що відтепер він боротиметься тільки проти Ізраїлю, а не проти інших палестинських угрупувань. «Ми один народ і у нас одна мета. Тому ми повинні мати одну владу, яка ухвалюватиме рішення. Наша мета – створення вільної та повністю суверенної палестинської держави на Західному березі та в Смузі Гази, чиєю столицею буде Єрусалим, без ізраїльських поселенців, без передачі жодного сантиметру землі і без відмови від права на повернення», – заявив лідер «Хамасу».

Єдність – запорука війни?

Сотні палестинців вийшли на вулиці в Смузі Гази на знак підтримки угоди.

«Хамас» і «Фатх» перебували в конфронтації упродовж чотирьох років, відтоді, коли «Хамас» взяв під контроль Смугу Гази. Останні два роки палестинські групи дотримувалися перемир’я від часу, коли Ізраїль припинив воєнні дії на палестинській території. Проте «Хамас» далі не визнає держави Ізраїль. Крім того, в очах заходу він є терористичною організацією.

Близькосхідний квартет, який складається з ЄС, США, ООН та Росії, виступив із вимогою до «Хамасу» припинити насильство і визнати Ізраїль. Однак «Хамас» не має наміру вести переговори з Ізраїлем.

Тим часом помічник президента Палестинської адміністрації Набіль Шаат заявив в інтерв’ю ізраїльському радіо, що ці вимоги є «несправедливими, нереальними та безглуздими».

Західні країни поки не робили заяв щодо того, чи будуть вони взаємодіяти з урядом, якщо до нього увійдуть представники «Хамасу».

Ізраїль звернувся до Європейського Союзу із закликом припинити допомогу Палестинській адміністрації, якщо «Хамас» не відмовиться від ідеї повалити Ізраїль воєнними методами. За словами ізраїльського прем’єра Біньяміна Нетаньягу, угода між палестинськими угрупованнями є «жахливим ударом по миру і важливою перемогою для тероризму».
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG