Доступність посилання

ТОП новини

Євросоюз відсвяткував День Європи


Брюссель – Дев’ятого травня 1950 року тодішній французький міністр закордонних справ Робер Шуман оголосив про створення франко-німецького об’єднання промисловості вугілля та сталі. Наступного року до нього входили вже 6 держав. Саме це згодом і поклало початок наднаціональному політичному об’єднанню, що нині добре відоме кожному під назвою «Європейський Союз». Й саме у цей день співдружність 27 країн континенту, котрі поділяють єдині принципи та цінності, святкує день миру та єдності, або, згідно із офіційною назвою, «День Європи».

Протягом вихідних та у понеділок «Ода радості» із 9-ї симфонії Бетховена, що стала гімном об’єднаної Європи, часто звучала у численних столицях країн співдружності. А особливо – у євроустановах Брюсселя, Страсбурга та Люксембурга, де проводилися широкі святкові заходи та дні відчинених дверей.

9 травня 1950 року декларація французького міністра Робера Шумана стала своєрідним фундаментом нинішнього Європейського Союзу – політичного проекту, рівного якому за своєю амбіційністю за останні понад 60 років історія континенту не знала.
Школярі на святкуванні Дня Європи, Скоп'є, 9 травня 2011 року. Македонія теж прагне вступити до ЄС

«Європа не була побудована, і сталася війна. Європа не буде створена одразу та повністю. Вона буде будуватися завдяки конкретним справам, створивши насамперед фактичну солідарність», – рівно 61 рік тому заявив голова французької дипломатії Робер Шуман. Характерно, що ці його слова й сьогодні залишаються актуальними, бо у вирішенні більшості нинішніх проблем Євросоюзу найефективнішим залишається саме поетапний підхід.

Якщо тоді, у 1950-х роках, економічне об’єднання вугілля та сталі складалося із двох, далі – шести країн, то нині у співдружності налічується аж 27 держав, а ЄС має не лише політичні атрибути – прапор та гімн, а й свою конституцію та грошову одиницю.

Із воєнних руїн до свободи та процвітання

Президент Європейського парламенту Єжи Бузек заявив, що за ці роки спільнота європейських держав пройшла довгий та непростий шлях: від розділеного, спустошеного Другою світовою війною простору до вільної, правової та квітучої Європи, де кожен громадянин живе, працює й подорожує в атмосфері свободи. Ми маємо чим пишатися, з огляду на досягнення Європи, заявляють інші європейські чільники.
Голова Європейської ради Герман Ван Ромпей, говорячи про здобутки історії ЄС, згадав ще й про наявні виклики.

«Європа повторно виникла на руїнах війни і стала синонімом миру й розквіту, – наголошує він. – Сьогоднішній Євросоюз – це єдиний та вільний простір, де живуть 500 мільйонів чоловіків та жінок різних країн, об’єднаних єдиними цінностями. У нинішньому неспокійному світі Європа стоїть перед двома викликами: забезпечити добробут своїх громадян та поширити стабільність на решту світу, починаючи від сусідів на півдні та на сході».

Протягом вихідних тисячі європейців із різних держав відвідали Раду Євросоюзу та Європейський парламент. Численні виступи артистів, велетенське караоке, конкурси графіті та інші забави для малечі чи комп’ютерні ігри на знання ЄС та його головних органів… – всі заходи, присвячені Дню Європи, що були організовані у «європейському районі» Брюсселя, перелічити важко.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG