Доступність посилання

ТОП новини

Відмова від атомної енергії – Німеччина переходить до справи


Німеччина – Уряд Німеччини перейшов від заяв до справ. Цього тижня кабінет міністрів у Берліні ухвалив закони, які передбачають остаточну відмову від використання атомної енергії. Оглядачі зауважують, що тепер фактично дороги назад нема, якщо уряд не хоче втратити свій авторитет.

Відмова від відмови від відмови від використання атомної енергії. Саме такий каламбур відповідає тому, що трапилося в німецькій політиці в сфері атомної енергетики. Десять років тому червоно-зелений уряд вирішив відмовитися від атомної енергії. Нинішній уряд переглянув таке рішення й минулої осені продовжив термін роботи АЕС. Після атомної катастрофи в Японії правляча в Німеччині консервативно-ліберальна коаліція переглянула навіть своє власне рішення. І от цього тижня кабінет міністрів представив уже відповідні законопроекти, які передбачають остаточне відключення всіх атомних реакторів.

Дехто, однак, поставив під сумнів таку радикальну зміну в поглядах нинішнього уряду на атомну енергетику. Співголова спеціальної комісії, яка за дорученням кабінету міністрів розробляла поради щодо майбутнього АЕС, Маттіас Кляйнер привітав ухвалені урядом рішення.

«Думаю, що всі ці зміни є абсолютно правдоподібними. Сподіваюсь, що й парламент підтримає таке рішення, що намітилося в енергетичній галузі», – сказав Кляйнер. Голосування в парламенті має відбутися ще до літніх парламентських канікул.

Майже загальний консенсус

Якогось опору з боку соціал-демократів очікувати не доводиться. Адже зрештою нинішній кабінет міністрів майже скопіював законодавчі ініціативи, розроблені свого часу ще червоно-зеленим урядом. Не слід очікувати протестів і з боку «зелених», які вийшли, власне, з антиатомного руху. Тепер вони розглядають ухвалені рішення як успіх власної політики. Водночас зелені закликають не забувати про захист клімату.

«Відмова від використання атомної енергії не повинна призвести до послаблення боротьби зі зміною клімату шляхом, скажімо, спорудження додаткових вугільних електростанцій, які б виходили за межі вже запланованого», – заявив, зокрема, голова фракції «зелених» Юрґен Тріттін.

Отже, німецькі атомні електростанції тепер працюватимуть не 50, а загалом близько 32 років. Згідно з урядовим планом, останній реактор буде зупинено 2022 року. Водночас у Німеччині є й критики, які застерігають, що тепер слід чекати на суттєве подорожчання електроенергії. Щоб уникнути такого розвитку, німецький уряд планує прискорити розбудову електромереж, які б оптимально забезпечували енергопостачання з альтернативних джерел. За обсягами такі наміри щодо оновлення енергетичної інфраструктури в Німеччині дехто порівнює з будівництвом доріг після об’єднання країни.

Всім доведеться заощаджувати

Налаштовуючи країну на можливе подорожчання електроенергії, канцлер Німеччини Анґела Меркель закликала німців до ще більшого заощадження електроенергії. Вже й зараз мало хто залишає світло в порожній кімнаті, або ввімкнений телевізор, коли його ніхто не дивиться. У майбутньому ж така недбалість ще більше битиме по гаманцю. Подорожчання електроенергії очікують тепер і в сусідніх країнах, що викликало в Брюсселі невдоволення одностороннім рішенням Німеччини.

А от президент Франції Ніколя Саркозі розгледів у цьому й позитив. Він оцінив рішення Німеччини зупинити всі АЕС як відмінний шанс для французької енергетичної галузі. Саркозі запропонував збільшити експорт струму, який виробляється на французьких атомних реакторах.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG