Доступність посилання

ТОП новини

Майбутнє атомної енергетики в Німеччині вирішуватиме «Рада мудреців»


Атомна катастрофа в Японії не минула безслідно для Німеччини. У вівторок канцлер Анґела Меркель зустрілася в Берліні з прем’єр-міністрами п’яти федеральних земель, де розташовані АЕС. Під час бесіди вдалося домовитися про створення двох експертних комісій, які мають визначити подальшу долю атомної енергетики в Німеччині. Найстаріші атомні електростанції вже відключили.

Наприкінці минулого тижня в Німеччині тимчасово відключили 8 із 17 атомних електростанції. Йдеться про найстаріші в країні АЕС, що їх запустили ще до 1980 року. Такий крок зробили під впливом повідомлень про атомну катастрофу в Японії. Ці атомні електростанції залишатимуться відключеними впродовж трьох місяців.

За цей час новостворена етична комісія, або, як її назвала Меркель, «Рада мудреців» має проаналізувати, які власне уроки слід взяти з аварії на японській АЕС. Лише після цього буде вирішено, чи запускати знову відключені реактори.

«Нам потрібно заново оцінити ризик з огляду на те, що ми за таких драматичних умов бачимо в Японії», – пояснив міністр закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервелле.

Все залежатиме від «Ради мудреців»

До складу етичної комісії входять відомі особи – представники політики, економіки, суспільства й церкви. До завдань цієї структури належить також створення каталогу запитань для підготовки тестування атомних електростанцій. Серед іншого перевірятиметься, наприклад, рівень захищеності АЕС від кібератак, від нападів з боку терористів або у випадку природного лиха.

За словами Анґели Меркель, «Рада мудреців» матиме відразу двох голів, у ролі яких виступатимуть колишній міністр довкілля Німеччини Клаус Тепфер та президент Німецького наукового товариства Маттіас Кляйнерт.

У середині квітня Меркель має намір запросити до себе прем’єр-міністрів уже всіх 16 федеральних земель. Йтиметься про розбудову енергомережі й підготовку її для транспортування струму, виробленого за допомогою відновлюваних джерел. Крім того, темою обговорення стане прискорення переходу до екологічної енергетики. Це питання форсує канцлер Німеччини з огляду на невизначене майбутнє атомної енергетики.

Торік 17 відсотків потреб ФРН у струмі покривалося за допомогою енергії, виготовленої із сонячного тепла, води та біомаси. 22 відсотки належало струмові, виробленому на АЕС, і 42 відсотки – на вугільних електростанціях.

Сигнальне значення для інших

На переконання «зелених», темпи федерального уряду Німеччині в питанні переходу на альтернативні джерела енергії замалі.

«Гадаю, ми достатньо розуму, ми маємо найкращих інженерів у світі, для того, щоб вирішити енергетичні проблеми шляхом заощаджувальних засобів. Тоді ми не будемо більше залежними від таких видів енергії, які не піддаються контролю. Це матиме сигнальне значення для всього світу, якщо така важлива країна, як Німеччина, відмовляється від атомної енергії», – сказав один із лідерів «зелених» Джем Оздемір.

На відміну від Німеччини, де всі в принципі погоджуються, що атомна енергетика більше навряд чи матиме перспективу, в Європі спостерігається дуже різне ставлення до цього питання. У той час як Німеччина й Австрія виступають за відмову від атомної енергії, Польща, навпаки, не має наміру згортати свою атомну програму.

Федеральний міністр економіки Райнер Брюдерле закликав узгодити питання про запровадження нових критеріїв для атомних електростанцій не лише всередині ЄС, але й із його сусідами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG