Доступність посилання

ТОП новини

До наступного року Україна матиме законодавчу базу для продажу землі?


Київ – До початку наступного року в Україні можуть ухвалити всі необхідні закони для існування цивілізованого ринку земель. Про це заявив заступник голови Державного агентства земельних ресурсів Микола Калюжний. Верховна Рада відмовилася продовжити мораторій на продаж землі, і з 2013 року вона стане товаром. Але в Україні бракує законодавчої бази для продажу. А без неї, а також без нормального розвитку аграрного бізнесу паї продаватимуть за безцінь, попереджають експерти.

До листопада цього року Верховна Рада може ухвалити закон «Про ринок земель», а до наступного місяця – закон «Про Державний земельний кадастр». На це сподівається заступник голови Держземагентства Микола Калюжний.

«Очікуємо, що закон «Про Державний земельний кадастр» приймуть у другому читанні, в цілому і його підпише Президент України», – прогнозує заступник голови Держземагентства.

Цей закон, як і закон «Про ринок земель», має окреслити чіткі правила гри на аграрному ринку і запобігти корупції, запевняє Микола Калюжний.

Між продажем та орендою

Загалом після появи необхідної законодавчої бази в Україні вдасться розблокувати аукціонну діяльність, і прозорий ринок земель почне діяти. Закони мають запрацювати вже з наступного року, і до того часу слід створити земельний банк, який видаватиме кредити для села, почати інвентаризацію земель та вирішити інші проблеми, каже заступник голови Держземагентства.

«Ми вже розробили пам’ятку, з якою дійдемо практично до кожного власника паю. Варто йому продавати свою земельну ділянку чи здати її в оренду? Якщо зараз орендна плата на земельний пай, на один гектар, 330 гривень, то після перерахунку вона становитиме 600–700 гривень за один гектар. Щодо земельного паю, це складатиме приблизно 3–3,5 тисячі гривень», – ділиться розрахунками Микола Калюжний.

Зі свого боку, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко констатує, що аграрний бізнес у країні розвивається слабко і стартова ціна землі занижена вп’ятеро, навіть враховуючи бажання семи мільйонів власників паїв продати землю.

З обмеженням землі в одні руки

А голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков зауважує: хоча мораторій на продаж землі і був, але це не перешкоджало існуванню таємного ринку землі. Мораторій не продовжили, і тепер першим покупцем має бути держава.

«І якщо земля залишиться у державній власності, це, на наш погляд, буде справедливо. Якщо вже й продавати, то лише фізичним особам, громадянам України. І з чітким обмеженням максимальної кількості землі, умовно кажучи, в одні руки», – наполягає Геннадій Новіков.

У Держземагентстві підтверджують: землі сільгосппризначення зможуть продавати лише громадяни України і лише держава, через спеціалізований орган.

А щодо протидії спекуляції землі – землевласник не зможе продати ділянку мінімум п’ять років, інакше йому доведеться платити мито у розмірі 100 відсотків вартості. Це зараз становить понад 10 тисяч гривень. Сенс перепродавати зникає, запевняють у Державному агентстві земельних ресурсів.

Тим часом 51,5% власників земельних паїв вважає, що землю сільськогосподарського призначення не можна продавати. Такими є результати соціологічного опитування, проведеного Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG