Доступність посилання

ТОП новини

Обама: виведення частини військ із Афганістану є виправданим


Прага – Президент США Барак Обама в інтерв’ю «Голосові Америки» висловив переконання в правильності свого кроку щодо Афганістану. Напередодні він оголосив про виведення з цієї країни додаткового контингенту американських військ, введеного туди кілька років тому. Це буде перший крок до повної передачі відповідальності за безпеку в Афганістані його власним силовим структурам. Це рішення вітають американські військові й союзники США, водночас у самому Афганістані є різні думки.

Рішення вивести з Афганістану близько третини американських військ протягом наступного року, про яке Барак Обама оголосив у середу, добре обмірковане й прораховане, сказав президент США в інтерв’ю «Голосові Америки».

За його словами, це рішення досягне належної рівноваги сил – адже ще близько 68 тисяч американців залишатимуться в Афганістані аж до остаточного виведення, що заплановане на 2014 рік. А разом із союзниками там лишатиметься ще до 100 тисяч військових міжнародних сил.

Як наголосив Обама, це рішення не надто поспішне і відповідає планам поступової передачі відповідальності за безпеку, яка дасть Сполученим Штатам змогу залишитися партнером Афганістану.

«Ми хочемо домогтися того, щоб далі бути їхнім добрим партнером у цьому процесі, і водночас хочемо передати афганському народові послання: «Це ваша країна, і врешті відповідальність за неї буде в ваших руках», – сказав Обама.

Військові і союзники підтримують

Чільні американські військові підтримали оголошення президента. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів адмірал Майк Маллен заявив, що таку підтримку висловили, крім нього, і командувач Центрального командування США, відповідального, зокрема, за Афганістан, генерал Джеймз Маттіс та командувач міжнародних і американських військ в Афганістані генерал Дейвід Петреус. «Нам надали слово в цьому процесі, ми вільно і без вагань висловили наші думки, і їх почули», – наголосив він.

Бралась до уваги й думка інших країн, підтвердив генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен, вітаючи рішення президента США. «Це рішення є результатом поступу, якого ми досягли в Афганістані, і йому передували тісні консультації з країнами-союзниками у НАТО і з партнерами», – заявив він.

І в Великій Британії, яка є після США головним учасником міжнародних сил в Афганістані, вважають, що рішення Сполучених Штатів правильне й виправдане, сказав міністр закордонних справ Вільям Гейґ, який теж привітав оголошення Барака Обами. «Воно відповідає нашим поглядам. В Афганістані досягнений очевидний поступ, і я сам побачив його під час візиту туди цього тижня», – заявив він.

В Афганістані нема єдиної думки

Тим часом в Афганістані одностайності немає. Президент Хамід Карзай, вітаючи народ своєї країни з рішенням США, побажав афганцям, щоб вони змогли втримати безпеку у власних руках. Та в цьому впевнені не всі.

Наприклад, відомий афганський політик, депутат парламенту й колишній кандидат на президента Рамазан Башардост побоюється, що без США різні сили, що гуртуються навколо колишніх командирів афганських моджагедів чи й прихильні до талібів, знову почнуть ворожнечу між собою руками вірних угруповань. «Наразі в Афганістані не існує справжньої загальнонаціональної армії. Як тільки Афганістан перестане прикривати політична парасолька США, люди, вірні різноманітним лідерам – генералові Фагіму, віце-президентові Халілі, генералові Достуму, Хекматіярові, муллі Омару – почнуть громадянську війну зсередини ніби єдиної афганської армії», – застерігає політик.

Та Міністерство оборони Афганістану відкидає такі сумніви. «Афганська національна армія цілком готова взяти на себе відповідальність у регіоні, коли відійдуть війська США, і не допустить порожнечі. Із цього огляду нема про що турбуватися», – запевнив речник Міноборони Загер Азімі.

* * * * * * * * * * *

Обама обговорює план виведення військ США з Афганістану, переговори про примирення в країні і роль Пакистану (англійська мова)

Інтерв'ю з Бараком Обамою (І)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:08:32 0:00

Частина перша

Інтерв'ю з Бараком Обамою (ІІ)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:00 0:00

Частина друга
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG