Доступність посилання

ТОП новини
23 Лютий 2019, Київ 05:39

Виробництву зерна в Україні прогнозують колапс


Київ – У п’ятницю Україна запровадила мито на експорт основних видів зерна. Цей крок має на меті наповнити бюджет та знизити ціни всередині країни, очікують в Мінагропроді. Втім, урядовці не виключають, що прибутки виробників зерна дещо зменшаться. Що ж до самих виробників та експертів, то вони говорять, що таке оподаткування експорту зерна в той час, як у світі воно дешевшає, означає колапс всієї галузі.

Віднині, якщо фермер захоче продати за кордон зерно, за тонну пшениці він платитиме мито від 17 євро, за ячмінь – 23, за кукурудзу – від 20 євро за тонну. Окрім того, з експортера стягнуть податок на додану вартість. Такі зміни до Податкового кодексу, набули чинності сьогодні, і діятимуть до кінця року. Про те, як регулюватиметься аграрний експорт далі, наразі невідомо.

Головна мета змін – наповнити бюджет, для аграрного ж сектору вони матимуть як позитивні, так і негативні наслідки, заявив Радіо Свобода перший заступник міністерстра аграрної політики і продовольства Сергій Кваша.

«Головний наслідок змін – це збалансування бюджету, – каже він. – Саме такими були наміри уряду. Безперечно, разом із неповерненням ПДВ це призведе до подешевшання продовольства в Україні, особливо у перші два місяці. Дотичний ефект: низькі ціни сприятимуть виробництву комбікормів і розвитку тваринництва».

Водночас, за словами урядовця, позиції України на світовому ринку зернових можуть погіршитися, оскільки частина учасників ринку відмовляться від експорту.

«Дії уряду призведуть до розвалу аграрного сектору»

Зміни умов експорту зерна уже викликали протести найбільших об’єднань аграріїв та зернотрейдерів. Збитки від мита і неповернення ПДВ повністю ляжуть на сільгоспвиробників і сягнуть астрономічних розмірів, заявив в інтерв’ю Радіо Свобода керівник Української зернової асоціації Леонід Козаченко.

«Через неповернення ПДВ виробники зерна недоотримають 12 мільярдів гривень за рік, плюс через нове мито – ще 6 мільярдів гривень. Про позитивне ставлення до цих реформ не може бути й мови. До того ж, обвалилася ціна на зерно на світових біржах. В такій комбінації дії уряду призведуть до колосального зменшення виробництва, і до розвалу аграрного сектору», – зазначає Козаченко.

Такі низькі ціни на світовому ринку, разом зі збільшенням податкового та митного тиску на аграріїв всередині країни можуть зробити зернове виробництво в Україні збитковим, прогнозує голова українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

«Мито разом із припиненням відшкодування ПДВ експортерам зерна призведе до того, що закупівельні ціни на пшеницю, ячмінь та кукурудзу в Україні зменшаться приблизно на чверть. Якби у цей час ціни на зерно у світі були високими, негативний вплив на галузь був би невеликим. У нинішній ситуації ідеться до того, що фермери навіть не компенсують своїх витрат на виробництво», – наголошує Володимир Лапа.

Падіння цін на зерно в Україні та короткочасне зростання доходів бюджету від таких змін експортної політики очікують усі, з ким спілкувалося Радіо Свобода.

Об’єднання аграріїв разом із Української спілкою промисловців та підприємців звернулися до уряду, парламенту та Президента з вимогою скасувати мито на експорт зернових та посилення податкового тиску на фермера.
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG