Доступність посилання

ТОП новини

Музей Максима Рильського: тут творилася українська культура


Будівля музею Максима Рильського

Софія Середа

Київ – Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського цього року відзначає 45-річний ювілей. Щоб заохотити увагу до творчості геніального українського поета та перекладача, тут вдаються до нестандартних методів.

Зі справжньою зброєю, старовинними вбраннями і рудим котом, який ліниво спостерігав за незвичайним дійством, проходив один із літніх вечорів у мальовничій садибі Максима Рильського, де видатний поет, перекладач, вчений і громадський діяч прожив свої останні 13 років.

Цю садибу митець спроектував сам у вибраному місці, відмовившись від державної дачі у Конча-Заспі. Окрім середньовічних боїв, тут уже другий рік поспіль вручають іменну літературно-перекладацьку премію, проводять вечори італійської, французької музики і традиційне літературно-мистецьке свято року – «Голосіївська осінь».

Із 1968 музей встиг прийняти понад мільйон відвідувачів. Тепер гостей значно менше. Люди кажуть – не до того.

Проте, співробітники музею радіють кожному відвідувачеві, та й показати їм є що. Тут зберігають унікальні видання, майже 9,5 тисяч матеріалів, якими віднедавна можуть користуватися всі охочі.

Особливої уваги заслуговує і меморіальний сад. Тут росте унікальна верба Тараса Шевченка, привезена Андрієм Малишком із Косаралу. Цього року працівники музею посадили її паросток на Чернечій горі в Каневі.

Традиційні проблеми з фінансуванням

Окрім браку відвідувачів, музей Рильського має й традиційні проблеми з фінансуванням. Виділених коштів не вистачає ні на догляд за меморіальним садом музею, ні на розвиток наукової діяльності, ні на реставрацію унікальних книг. Вийти зі скрутного становища допомагають спонсори.

На державу директор музею Вікторія Колесник не нарікає, проте переконана: увага до таких закладів повинна бути вищою. «Звичайно, на культуру має більше виділятися, – каже вона. – І зайве говорити, що це те, що спрацьовує у майбутньому: це наші діти, це культура спілкування, життя в Європі. Це, зрештою, світ людини і дитини. Життя стає красивішим».

Двоповерховий будиночок із вісьмома кімнатами вмістив у собі велику кількість рукописів, особистих речей митця. Та головне – навіть сьогодні тут можна відчути дух Рильського, ту унікальну атмосферу, у якій протягом 13 років творилася значна частина української культури.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG