Доступність посилання

ТОП новини
18 квітня 2021, Київ 00:33

В Україні яловичина стає делікатесом?


Київ – Поголів’я великої рогатої худоби в Україні скорочується. Яловичина дорожчає. Дотації виробникам цього виду м’яса, які закладені в державний бюджет, не виплачують. Селянам все ще невигідно тримати худобу на м’ясо.

Упродовж останніх 20 років поголів’я великої рогатої худоби в Україні скоротилося в 5 разів – з 25 мільйонів залишилося заледве 5 мільйонів. Це вже хронічна проблема, і змін на краще найближчим часом чекати не варто, зазначає голова Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

«Поступово сектор великої рогатої худоби в Україні вироджується, тобто стає просто субститут до молочного тваринництва. Собівартість яловичини, і не тільки в Україні, вища, ніж собівартість свинини чи курятини. І відповідно для того, щоб яловичину було вигідно вирощувати, ціни повинні бути вищі. А в нас все таки споживачі купують дешевше: якщо різниця 2-3 гривні, то вони думають, купувати м'ясо чи не купувати взагалі, про дієтичні вподобання уже не йдеться. Я вже не кажу, що зміщення попиту відбувається в бік м’яса птиці, яка набагато дешевша», – зауважив Володимир Лапа.

Експерт додає, що поштовх у розвитку тваринництва можна дати за рахунок державної допомоги.

Державну допомогу обіцяють лише вкінці року

У цьогорічному державному бюджеті українським виробникам яловичини передбачена дотація, поінформував Олександр Калганов, головний спеціаліст відділу розвитку галузей тваринництва Департаменту тваринництва Міністерства аграрної політики.

«По-перше, за бюджетною програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва» передбачено із загального фонду державного бюджету для виплати спеціальної бюджетної дотації 100 мільйонів гривень, з яких сільськогосподарським підприємствам буде спрямовано за поголів’я корів м’ясного напрямку продуктивності 30 мільйонів гривень. з розрахунку. Тут буде надаватися для поголів’я, яке племзаводи придбають по 1,9 тисячі гривень, племінним репродукторам, до тисячі гривень. А інші сільськогосподарські підприємства, які будуть займатися м’ясним скотарством, до 600 гривень за голову», – розповів Олександр Калганов.

Крім того, передбачена державна підтримка в 500 мільйонів гривень на часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, а також підприємств виробництва комбікормів.

Проте жодної копійки державної допомоги виробники яловичини ще не отримали. У Міністерстві аграрної політики України говорять, що фінансування передбачене на кінець року.

Нестабільна бюджетна підтримка виробників яловичини і відсутність дієвих програм у розвитку тваринництва сприяє подальшому занепаду галузі, вважає Єлизавета Святківська, експерт асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

«Відсутність стабільності в бюджетній підтримці. Упродовж півроку всі очікували, що буде дотація на кілограм яловичини і на кілограм молока, але не знали, який буде механізм, а тепер відомо, що на кілограм не буде цієї підтримки бюджетної, – говорить Єлизавета Святківська. – Перша проблема – непрозорість державної політики. Наступна – відсутність стабільності в бюджетні підтримці. Крім того, відсутність дієвих програм розвитку тваринництва і неефективна діяльність контролюючих органів, які зазвичай дублюють свої функції».

Ціна на яловичину зросла за рахунок відновлення експорту

Фермер Віталій Атаманчук з Рівенщини має 800 корів. Проте тримає їх заради молока, оскільки вирощування великої рогатої худоби на м'ясо не прибутковий бізнес в Україні, каже він.

«Здаємо бичків, здаємо корів. Останні кілька днів говорять, що ціна на м’ясо підвищується. А взагалі вона була 8-10. 11 гривень за кілограм – це вже таке м'ясо надзвичайно хороше. Останні штани знімаємо, щоб зібрати урожай. Треба, щоб це кимось підтримувалось виробництво м’яса, а не закопувалося», – сказав фермер.

Упродовж останніх півроку закупівельні ціни на живу велику рогату худобу й справді зросли на 50%. І становлять зараз близько 18 гривень за кілограм, констатують експерти. Це було спричинено тим, що декілька підприємств отримали дозвіл експортувати яловичину в Росію, де ціни значно вищі.

Для українських же споживачів м’ясокомбінати продають кілограм яловичини в середньому за 47 гривень, в супермаркетах його вартість становить 56 гривень, на базарах – близько 60 гривень, а найдешевше – на стихійних ринках, повідомляють експерти.

ЄС – потенційний ринок для України

Крім того, в України може з’явитися можливість експортувати яловичину й до Європи, прогнозує Мартін Палмер, фахівець ЄС із доданої вартості на продукцію з яловичини.

«Європейська м’ясна промисловість досить велика. І європейці споживають досить багато яловичини. Але виробництво яловичини в Європі за останні роки впало. І прогнози такі, що спад триватиме і далі. Таким чином Євросоюз буде шукати можливості ввезення яловичини з інших країн. Якщо Україна зможе виробляти яловичину, яка буде відповідати стандартам якості, які встановлені на європейських ринках, тоді, дійсно, Україна може у вигляді ЄС мати свої потенційні ринки. За останні роки в ЄС значно підвищилися ціни на яловичину», – повідомив Мартін Палмер.

Загалом яловичина становить 20% із усього сукупного ринку м’яса Євросоюзу. В Європі це дорогий вид м’яса, особливо якщо йдеться про стейки. Крім того, європейці мають свою культура приготування м’яса великої рогатої худоби. В Україні ж нішу яловичини повністю замінило м'ясо птиці, якого сьогодні на українському ринку понад 50%, констатує Єлизавета Святківська, експерт асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

«Українці не орієнтовані на яловичину і вважають, що цей продукт мав би бути дешевшим від свинини. В Україні споживач вважає, що цей вид м’яса потрібно або дуже довго варити, або віддавати на промислову переробку. Тобто, це не надто якісне м'ясо. Можливі напрямки рішення цих проблем – це розвиток рентабельного виробництва, фермерства; програми по стимулюванню внутрішнього споживання яловичини; сприяння пошуку зовнішніх ринків збуту; можливо, програма дитячого харчування, щоб передбачала закупівлю яловичини для закладів харчування; а також система сертифікації, яка б виділяла гарантовано якісний продукт і пояснювала, що таке якісна яловичина і які переваги цього м’яса серед інших», – зазначила Єлизавета Святківська.

Багато дієтологів радять вживати в їжу яловичину через низький вміст жирів. Крім того, вона містить білок, який є будівельним матеріалом для м'язів, і залізо, яке сприяє насиченню клітин організму киснем.

Загалом в Україні споживають близько 7 кілограм яловичини на душу населення. Для порівняння, в європейський країнах – у 3 рази більше, а в Китаї ця цифра є майже у 6 разів вищою.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG