Доступність посилання

ТОП новини

В Україні яловичина стає делікатесом?


Київ – Поголів’я великої рогатої худоби в Україні скорочується. Яловичина дорожчає. Дотації виробникам цього виду м’яса, які закладені в державний бюджет, не виплачують. Селянам все ще невигідно тримати худобу на м’ясо.

Упродовж останніх 20 років поголів’я великої рогатої худоби в Україні скоротилося в 5 разів – з 25 мільйонів залишилося заледве 5 мільйонів. Це вже хронічна проблема, і змін на краще найближчим часом чекати не варто, зазначає голова Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

«Поступово сектор великої рогатої худоби в Україні вироджується, тобто стає просто субститут до молочного тваринництва. Собівартість яловичини, і не тільки в Україні, вища, ніж собівартість свинини чи курятини. І відповідно для того, щоб яловичину було вигідно вирощувати, ціни повинні бути вищі. А в нас все таки споживачі купують дешевше: якщо різниця 2-3 гривні, то вони думають, купувати м'ясо чи не купувати взагалі, про дієтичні вподобання уже не йдеться. Я вже не кажу, що зміщення попиту відбувається в бік м’яса птиці, яка набагато дешевша», – зауважив Володимир Лапа.

Експерт додає, що поштовх у розвитку тваринництва можна дати за рахунок державної допомоги.

Державну допомогу обіцяють лише вкінці року

У цьогорічному державному бюджеті українським виробникам яловичини передбачена дотація, поінформував Олександр Калганов, головний спеціаліст відділу розвитку галузей тваринництва Департаменту тваринництва Міністерства аграрної політики.

«По-перше, за бюджетною програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва» передбачено із загального фонду державного бюджету для виплати спеціальної бюджетної дотації 100 мільйонів гривень, з яких сільськогосподарським підприємствам буде спрямовано за поголів’я корів м’ясного напрямку продуктивності 30 мільйонів гривень. з розрахунку. Тут буде надаватися для поголів’я, яке племзаводи придбають по 1,9 тисячі гривень, племінним репродукторам, до тисячі гривень. А інші сільськогосподарські підприємства, які будуть займатися м’ясним скотарством, до 600 гривень за голову», – розповів Олександр Калганов.

Крім того, передбачена державна підтримка в 500 мільйонів гривень на часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, а також підприємств виробництва комбікормів.

Проте жодної копійки державної допомоги виробники яловичини ще не отримали. У Міністерстві аграрної політики України говорять, що фінансування передбачене на кінець року.

Нестабільна бюджетна підтримка виробників яловичини і відсутність дієвих програм у розвитку тваринництва сприяє подальшому занепаду галузі, вважає Єлизавета Святківська, експерт асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

«Відсутність стабільності в бюджетній підтримці. Упродовж півроку всі очікували, що буде дотація на кілограм яловичини і на кілограм молока, але не знали, який буде механізм, а тепер відомо, що на кілограм не буде цієї підтримки бюджетної, – говорить Єлизавета Святківська. – Перша проблема – непрозорість державної політики. Наступна – відсутність стабільності в бюджетні підтримці. Крім того, відсутність дієвих програм розвитку тваринництва і неефективна діяльність контролюючих органів, які зазвичай дублюють свої функції».

Ціна на яловичину зросла за рахунок відновлення експорту

Фермер Віталій Атаманчук з Рівенщини має 800 корів. Проте тримає їх заради молока, оскільки вирощування великої рогатої худоби на м'ясо не прибутковий бізнес в Україні, каже він.

«Здаємо бичків, здаємо корів. Останні кілька днів говорять, що ціна на м’ясо підвищується. А взагалі вона була 8-10. 11 гривень за кілограм – це вже таке м'ясо надзвичайно хороше. Останні штани знімаємо, щоб зібрати урожай. Треба, щоб це кимось підтримувалось виробництво м’яса, а не закопувалося», – сказав фермер.

Упродовж останніх півроку закупівельні ціни на живу велику рогату худобу й справді зросли на 50%. І становлять зараз близько 18 гривень за кілограм, констатують експерти. Це було спричинено тим, що декілька підприємств отримали дозвіл експортувати яловичину в Росію, де ціни значно вищі.

Для українських же споживачів м’ясокомбінати продають кілограм яловичини в середньому за 47 гривень, в супермаркетах його вартість становить 56 гривень, на базарах – близько 60 гривень, а найдешевше – на стихійних ринках, повідомляють експерти.

ЄС – потенційний ринок для України

Крім того, в України може з’явитися можливість експортувати яловичину й до Європи, прогнозує Мартін Палмер, фахівець ЄС із доданої вартості на продукцію з яловичини.

«Європейська м’ясна промисловість досить велика. І європейці споживають досить багато яловичини. Але виробництво яловичини в Європі за останні роки впало. І прогнози такі, що спад триватиме і далі. Таким чином Євросоюз буде шукати можливості ввезення яловичини з інших країн. Якщо Україна зможе виробляти яловичину, яка буде відповідати стандартам якості, які встановлені на європейських ринках, тоді, дійсно, Україна може у вигляді ЄС мати свої потенційні ринки. За останні роки в ЄС значно підвищилися ціни на яловичину», – повідомив Мартін Палмер.

Загалом яловичина становить 20% із усього сукупного ринку м’яса Євросоюзу. В Європі це дорогий вид м’яса, особливо якщо йдеться про стейки. Крім того, європейці мають свою культура приготування м’яса великої рогатої худоби. В Україні ж нішу яловичини повністю замінило м'ясо птиці, якого сьогодні на українському ринку понад 50%, констатує Єлизавета Святківська, експерт асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

«Українці не орієнтовані на яловичину і вважають, що цей продукт мав би бути дешевшим від свинини. В Україні споживач вважає, що цей вид м’яса потрібно або дуже довго варити, або віддавати на промислову переробку. Тобто, це не надто якісне м'ясо. Можливі напрямки рішення цих проблем – це розвиток рентабельного виробництва, фермерства; програми по стимулюванню внутрішнього споживання яловичини; сприяння пошуку зовнішніх ринків збуту; можливо, програма дитячого харчування, щоб передбачала закупівлю яловичини для закладів харчування; а також система сертифікації, яка б виділяла гарантовано якісний продукт і пояснювала, що таке якісна яловичина і які переваги цього м’яса серед інших», – зазначила Єлизавета Святківська.

Багато дієтологів радять вживати в їжу яловичину через низький вміст жирів. Крім того, вона містить білок, який є будівельним матеріалом для м'язів, і залізо, яке сприяє насиченню клітин організму киснем.

Загалом в Україні споживають близько 7 кілограм яловичини на душу населення. Для порівняння, в європейський країнах – у 3 рази більше, а в Китаї ця цифра є майже у 6 разів вищою.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG