Доступність посилання

ТОП новини

Обама і МВФ попереджають про можливі наслідки дефолту США


Президент США Барак Обама виступає із зверненням до нації, Вашингтон, 25 липня 2011 року
Президент США Барак Обама виступає із зверненням до нації, Вашингтон, 25 липня 2011 року

Прага – Вартість долара на світових ринках сьогодні послабилася після того, як напередодні президент Барак Обама попередив про можливий дефолт Сполучених Штатів. Поки не видно ознак того, що американські законодавці готові піти на компроміс і до 2 серпня підвищити рівень максимально допустимого боргу США. Міжнародний валютний фонд попереджає про невтішні наслідки для економіки всього світу, якщо рішення не знайдуть.

Американські політики продовжують сперечатися про те, як знижувати рівень державного боргу. У понеділок увечері президент Сполучених Штатів виступив із телевізійним зверненням, пояснюючи загрозу дефолту.

Барак Обама попередив, що Америка не зможе виплачувати соціальні платежі, пільги ветеранам і оплачувати рахунки за урядовими контрактами з тисячами підприємств. Президент поклав провину за непоступливість на республіканців у Конгресі, але висловив сподівання, що рішення знайдуть.

«Я переконаний, що ми зможемо знайти компроміс. Незважаючи на наші розбіжності, я знаходив спільну мову з республіканськими лідерами раніше», – заявив Барак Обама.

Сторони поки що бачать різні шляхи виходу з кризи. Демократи виступають за підвищення податків для багатих американців. Вони також намагаються захистити від скорочень програми допомоги найбіднішим і людям похилого віку – Medicare і Medicaid.

Республіканці: американський уряд надто великий і коштовний

Республіканці, зі свого боку, вважають, що нинішня американська адміністрація працює неефективно, і закликають до скорочення бюджетних витрат.

Після президента Обами до американців звернувся спікер Палати представників, республіканець Джон Бейнер. «Я завжди думав, що чим більший уряд, тим менший народ. А тепер у нас уряд настільки великий і дорогий, що він не дає нашій економіці працювати на повну потужність», – сказав республіканець.

Обидві команди представили свої плани скорочення бюджетного дефіциту США.

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лаґард сьогодні в Нью-Йорку відмовилася коментувати, чий план кращий, але попередила американських політиків про відповідальність: «Потрібно уникнути дефолту, який буде жахливим для Сполучених Штатів і для економіки загалом».

Крістін Лаґард закликала американських політиків взяти приклад з європейських лідерів, які минулого тижня, за її словами, продемонстрували «політичну сміливість», коли домовилися, як давати раду з боргами Греції.

Пинзеник: ринки – спокійні

Міжнародний валютний фонд попереджає: якщо США завчасно не піднімуть боргову планку, то кредитний рейтинг країни погіршиться. Це неминуче призведе і до підвищення іпотечних ставок для пересічних американців, їм доведеться платити більше і за обслуговування кредитних карток.

Колишній міністр фінансів України Віктор Пинзеник сумнівається, що дійде до оголошення дефолту США. Інакше наслідки для світу і для України будуть непередбачувані, сказав він Радіо Свобода.

Але Пинзеник залишається оптимістом. «Якщо б були серйозні загрози, що другого числа не буде досягнуто компромісу, то ми вже сьогодні давно побачили б реакцію обмінного курсу ключової світової валюти. Ринки спокійні», – каже український експерт.

Навіть якщо компроміс у Вашингтоні знайдуть до 2 серпня, все-таки є побоювання, що проблема велетенського державного боргу США залишиться. Кредитна агенція Standard & Poor’s оголосила, що понизить рейтинг США, якщо конгресмени не домовляться зменшити бюджетний дефіцит на 4 трильйони доларів упродовж наступного десятиліття. Наразі і республіканці, і демократи пропонують заощадити суттєво меншу цифру.

Матеріал підготували Мар’яна Драч і Ron Synovitz.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG