Доступність посилання

ТОП новини

Збройного протистояння між албанцями та сербами вдалося уникнути


Серби заблокували дорогу Лепосавич–Митровица у відповідь на захоплення двох прикордонних пунктів косовською поліцією, 26 липня 2011 року
Серби заблокували дорогу Лепосавич–Митровица у відповідь на захоплення двох прикордонних пунктів косовською поліцією, 26 липня 2011 року

Белград – Драматична ситуація склалася минулої ночі у Косові: з наказу прем`єр-міністра Хашима Тачі: підрозділи спецполіції посилили прикордонний контроль. Точніше, вони захопили один прикордонний пункт, який досі контролювали місцеві серби. На іншому пункті відразу зібралося кілька тисяч сербів. Було чути й постріли. Кілька осіб поранені.

На місце відразу прибув сербський міністр у справах Косова Ґоран Боґданович. Він закликав співвітчизників не відступати й одночасно утриматися від сутичок та від вживання вогнепальної зброї.

Серби становлять більшість населення на півночі Косова. Вони досі контролювали два прикордонні переходи й не допускали до них косовських прикордонників та митників.

Сербія ще в 2008 році зупинила імпорт товарів із Косова, оскільки не визнає документів косовської митної служби. Визнання тих документів, заявляють белградські урядовці, було б опосередкованим визнанням держави Косово. Минулого тижня уряд Косова застосував той самий захід і фактично унеможливив ввезення товарів із Сербії.

Це викликало обурення косовських сербів. Вони упродовж кількох днів блокували шляхи вантажівками. Через це косовська влада направила до кордону спецполіцію.

Євросоюз не підтримує односторонню акцію Приштини

Деякі белградські урядовці упевнені, що косовська влада має підтримку тих країн, які визнали Косово. Олівер Іванович, один з найближчих співробітників міністра Боґдановича, твердить, що акція косовської спецполіції – «частина плану, метою якого є запровадження повного контролю над сербами на півночі Косова».

«На мою думку, цей план не підготували самі албанці. Після всього, що сталося, здається, що йдеться про частину домовленості з міжнародним співтовариством, яке підтримує косовську незалежність і котре бачить північ Косова як найбільшу загрозу повній незалежності», – сказав Іванович.

Однак міжнародні чинники спростували такі твердження. На кордон ще вночі прибув генерал Ергард Біллер, командувач міжнародних сил у Косові (KFOR). А речник місії Євросоюзу (EULEX) в Приштині Ніколас Г'юстон заявив, що йшлося про односторонню дію косовської влади.

Те ж саме зазначила Мая Коціянчич, речниця верховного представника Євросоюзу із закордонних справ. Вона заявила для Радіо Свобода: «Ми вважаємо, що заходи, до яких вдалася влада Косова, не були корисними. Ці кроки не узгоджені з міжнародним співтовариством, і Євросоюз не підтримує їх. Зараз, на наш погляд, важливо стабілізувати ситуацію і повернутися до тієї точки, на якій ми перебували».

У Косові один постріл може підняти лавину

Згідно з останніми повідомленнями, ситуацію стабілізували. Підрозділи косовської спецполіції відступили.

Президент Сербії Борис Тадич заявив, що Сербія не буде воювати та що проблеми треба врегулювати дипломатичним шляхом.

На жаль, не можна сказати, що Белград і Приштина подолали непорозуміння. Міжнародні чинники цього разу не допустили переростання конфлікту в збройну сутичку. Однак оглядачі в Белграді припускають, що влада в Приштині чекатиме на новий шанс для того, щоб довести, що вона спроможна контролювати територію всієї країни. Вони зазначають, що на півночі Косова лише один постріл з пістолета може підняти жахливу лавину.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    Михайло Рамач (16.08.1951 – 13.05.2023). За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співпрацював з Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкував матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG