Зведення готелю в середмісті на вулиці Федорова, за твердженням єврейської громади, руйнує унікальну атмосферу поліетнічного Львова. Ця територія становить єдиний ансамбль із синагогою «Золота Роза» і є охоронною зоною. До того ж будівництво становить загрозу історичному кварталу. Бо ця ділянка є досить складною у плані гідрогеології. І це підтверджують висновки наукової гідрологічної експертизи.
На сьогодні зруйновані відводи води, яким по 400 років, наголосив в коментарі Радіо Свобода голова єврейської громади «Турей Загав» Мейлах Шейхет. «Тут створилась критична техногенна ситуація, окрім історичної спадщини, руйнується довкілля, – зазначає він. – На сьогодні доведено, що це будівництво відбувається незаконно, тому руйнується і людська свідомість, мораль. Будівництво відбувається без погодження проекту, без урахування вимог ЮНЕСКО. Це правове свавілля».
Дозвіл на будівництво і є, і водночас його нема…
Чотири року тому компанія «Українські інвестиційні системи» отримала в оренду на 49 років ділянку на вулиці Федорова. Відтоді постійно тривають непорозуміння між забудовником і єврейською громадою та шанувальниками Львова. Конфлікт супроводжується судовими позовами.
Мейлах Шейхет каже, що громада не ознайомлена з проектом, а прокуратура не реагує на їхні численні заяви. «Це є надмірні економічні інтереси, через що зневажається думкою львівської громади», – зауважує він.
Компанія «Українські інвестиційні системи» заявляє, що має пакет документів на будівництво готелю і обіцяє зберегти архітектурний ансамбль.
Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Ліля Онищенко пояснила, що є дозвіл на будівництво від Держбудконтролю, але Державна служба охорони національної культурної спадщини не погодила спорудження готелю.
«Держкультурспадщину ліквідували, – каже вона. – Хто надаватиме тепер дозвіл, я не знаю. Цю територію однозначно треба впорядкувати, як це зробити дискутується нами роками. Археологічні знахідки, які виявлені на цьому місці, будуть представлені в історичному музеї компанією-забудовником».
У центрі Львова кілька пам’яток архітектури давно довели до руйнівного стану. Робиться це, на думку шанувальників міста, зумисно, щоб не реконструювати, а зводити нові будівлі, які не вписуються в архітектурний ансамбль старої частини міста.