Доступність посилання

ТОП новини

Від норвезького убивці багатьох врятували чеченці


Рустам Даудов та Мовсар Джамаєв

Прага – Кількість жертв стрілянини у молодіжному таборі в Норвегії могла б бути набагато більшою, якби не втручання двох чеченських підлітків, які допомогли багатьом врятуватися від куль. Рустам Даудов та Мовсар Джамаєв, які разом з батьками приїхали до Норвегії під час війни в Чечні, стали героями місцевої преси, бо вони допомогли сховатися 23 учасникам табору. Загалом від куль крайньоправого екстреміста Андерса Брейвіка загинуло 69 молодих людей.

Рустам Даудов був ще малий, коли під час другої Чеченської війни вбили його батька, а невдовзі по тому, в 2003 році, його родина знайшла притулок у Норвегії. Вони сподівалися, що вже ніколи не побачать стрілянини на вулицях, і людей, що падають від куль.

Виростаючи в Норвегії, 16-літній Рустам зацікавився політикою. Разом зі своїм 17-літнім товаришем з Чечні, Мовсаром Джамаєвим, він опинився у молодіжному таборі лейбористської партії на острові Утея.

«Ми приїхали до молодіжного табору. Роздивитися, дізнатися, що тут відбувається, просто з цікавості. Нас цікавила Робітнича партія і її майбутня політика», – розповів Рустам.

Але заняття з політики перервали постріли крайньо правого екстреміста Андерса Берінґа Брейвіка, який, переодягнувшись у поліцейську форму, почав розстрілювати молодих лейбористів з короткої відстані. Друг Рустама, Мовсар, подзвонив до батька і повідомив йому про те, що він бачив. Батька Мовсара закликав хлопців чинити опір. Вони почали кидати в нападника камінням, намагаючись зупинити стрілянину.

Ніхто не чекав побачити таке в Норвегії

Бачачи, що Брейвік продовжує стріляти, хлопці втекли. Чеченські хлопці знайшли на острові печеру, до якої згодом сховали 23 особи. Рустам каже, що там могло б врятуватися і більше людей, але через шок багато вирішили тікати з острова вплав, через що стали легкою мішенню для нападника.

«Там були і інші місця, де можна було б сховатися, але всі запанікували. Ніхто не міг повірити у те, що відбувалося. Ніхто не міг подумати, що щось таке може статися в Норвегії. Та навіть і ховатися сильно не допомагало, бо він стріляв цілу годину», – розповідали підлітки.

Коли хлопці розповіли свою історію, норвезька преса, яка обговорила вже, здавалося б, усі подробиці того страшного липневого дня, почала прославляти їх як героїв. Тим більше, що за словами самого Андерса Брейвіка, його акція була спрямована проти іноземців, і головним чином мусульман.

Ще одного чеченського хлопця, який був на острові Утея, Анзора Джукаєва, поліція заарештувала за підозрою у співучасті в злочині. Одному норвезькому хлопцю здавалося, що Анзор надто спокійно поводився у ситуації, коли всі навколо панікували. Анзор пояснив, що йому як чоловіку не личить плакати. Норвезьким журналістам він сказав, що під час війни в Чечні він бачив і не таке.

Після 17 годин перебування у камері Анзора відпустили. Весь цей час батьки вважали, що він загинув разом з іншими. Хоча поліція вибачилася, Анзор має намір подати в суд за незаконне затримання.

Матеріал підготували Марія Щур, Анастасія Кириленко та Daisy Sindelar.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG