Доступність посилання

ТОП новини

Земельний кадастр: що добре Вінниччині, добре й усій країні?


Київ – У Вінницькій області почала діяти друга, вдосконалена, версія електронного земельного кадастру. Це система даних про земельні ділянки та власність на них, яка створюється коштом Світового банку і в наступному році охопить всю Україну. Електронний обіг документації на землю в декілька разів прискорює приватизацію землі та мінімізує корупцію у цій сфері, вважають розробники кадастру та урядовці. Прості мешканці та експерти оцінюють ці нововведення критичніше.

25-тисячне містечко Гайсин на сході Вінницької області першим в Україні перейшло на автоматизовану систему ведення державного земельного кадастру. Тепер місцевий мешканець, який хоче приватизувати чи переоформити земельну ділянку, має прийти до управління земельних ресурсів лише двічі: віддати документи, а за два тижні забрати акт на землю.

Ходити по десятках кабінетів, їздити в обласний центр чи до Києва не треба: узгодження та перевірку документації виконує програмне забезпечення земельного кадастру. Працівник управління земельних ресурсів вводить інформацію до комп’ютера і втручається в неї лише тоді, коли в документах виявлені помилки або якщо обриси земельної ділянки не збігаються зі внесеними до загальнонаціональної бази даних у Києві, чи знімками з космосу, пояснює завідувач сектору земельного кадастру Управління земельних ресурсів Гайсинського району Володимир Погорілий.

Пілотна версія земельного кадастру діє на Вінниччині
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Приватизувати землю можна в 10 разів швидше – реєстратор

Володимир Погорілий демонструє, як діє система зараз. І зізнається, що тепер він витрачає на оформлення однієї земельної ділянки близько години – це приблизно у десять разів швидше, ніж кілька місяців тому.
«Раніше я особисто возив усі документи. Треба було їхати до Вінниці й назад, ще й там вирішити всі питання. Тепер це все не буде перевозитися, все робимо через інтернет», – каже він.

У базу даних автоматизованого земельного кадастру вже внесли інформацію про 14 мільйонів земельних ділянок – це майже половина від усієї території України, кожна з них отримала свій унікальний номер, за яким можна її знайти. Сервери, на яких зберігаються копії документів, знімки з космосу й карти, надійно захищені, запевнив представник компанії-розробника системи автоматичного кадастру Ігор Попів.

«Система має чималий запас міцності. Якщо в серверній кімнаті все «ляже», якщо вона навіть згорить, то до системи долучиться віддалений сервер, і система буде працювати», – пояснив він.

Ігор Попів каже, що розробники навчили систему відновлювати саму себе. Тобто, якщо хтось умисне змінив у ній інформацію, то система блокує цей файл і відновлює його з резервної копії.

Але головне, що прості українці зможуть приватизувати і переоформлювати свою землю швидко і без корупції, говорить перший заступник керівника Держземагенції Андрій Кадомський.

«Попередній процес був непрозорим, непередбачуваним, корупційним. З першого січня ви всі побачите, що вам треба прийти лише до одного посадовця-реєстратора. І в одному кабінеті, не маючи потреби давати хабарі, здійснюєте реєстрацію», – пояснює урядовець.

Зменшення земельної корупції буде несуттєвим?

Самі ж мешканці Гайсина, де перевіряють нову систему, не вірять у те, що вона подолає корупцію.
«Мені здається, що нічого не зміниться. Ті, що брали хабарі, пристосуються. До того ж, більшість людей у комп’ютерних технологіях не розуміються», – каже Марія, підприємець із Гайсина.

Між тим, експерти ставлять під сумнів те, що автоматизація обігу землі викорінить корупційні схеми в цій галузі. Серед них і аналітик консалтингової агенції «ААА» Марія Колесник.

«Теоретично таке можливо, але врахуймо і людський фактор. Не виключено, що посадовці, зацікавлені в тому, щоб запровадити автоматичну систему кадастру, причетні до зниження рівня корупції на Вінниччині. Щоб вона служила позитивним прикладом таких змін. Проте будь-яка автоматизація і зменшення людського чинника певною мірою знижує корупцію», – каже експерт.

Україна має повністю перейти на електронний облік та реєстрацію земель у 2012 році.

Минулого року Світовий Банк, який виділив Україні близько 90 мільйонів доларів на створення автоматичного кадастру та видачу державних актів на землю в селах, констатував, що здійснення цього проекту затримується, і через це він під загрозою. Нині ж ці затримки подолані, і вся Україна перейде на єдиний автоматизований кадастр вчасно, повідомляє керівник проекту від Світового банку Сергій Кубах.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG