Ходити по десятках кабінетів, їздити в обласний центр чи до Києва не треба: узгодження та перевірку документації виконує програмне забезпечення земельного кадастру. Працівник управління земельних ресурсів вводить інформацію до комп’ютера і втручається в неї лише тоді, коли в документах виявлені помилки або якщо обриси земельної ділянки не збігаються зі внесеними до загальнонаціональної бази даних у Києві, чи знімками з космосу, пояснює завідувач сектору земельного кадастру Управління земельних ресурсів Гайсинського району Володимир Погорілий.
Приватизувати землю можна в 10 разів швидше – реєстратор
Володимир Погорілий демонструє, як діє система зараз. І зізнається, що тепер він витрачає на оформлення однієї земельної ділянки близько години – це приблизно у десять разів швидше, ніж кілька місяців тому.
«Раніше я особисто возив усі документи. Треба було їхати до Вінниці й назад, ще й там вирішити всі питання. Тепер це все не буде перевозитися, все робимо через інтернет», – каже він.
У базу даних автоматизованого земельного кадастру вже внесли інформацію про 14 мільйонів земельних ділянок – це майже половина від усієї території України, кожна з них отримала свій унікальний номер, за яким можна її знайти. Сервери, на яких зберігаються копії документів, знімки з космосу й карти, надійно захищені, запевнив представник компанії-розробника системи автоматичного кадастру Ігор Попів.
«Система має чималий запас міцності. Якщо в серверній кімнаті все «ляже», якщо вона навіть згорить, то до системи долучиться віддалений сервер, і система буде працювати», – пояснив він.
Ігор Попів каже, що розробники навчили систему відновлювати саму себе. Тобто, якщо хтось умисне змінив у ній інформацію, то система блокує цей файл і відновлює його з резервної копії.
Але головне, що прості українці зможуть приватизувати і переоформлювати свою землю швидко і без корупції, говорить перший заступник керівника Держземагенції Андрій Кадомський.
«Попередній процес був непрозорим, непередбачуваним, корупційним. З першого січня ви всі побачите, що вам треба прийти лише до одного посадовця-реєстратора. І в одному кабінеті, не маючи потреби давати хабарі, здійснюєте реєстрацію», – пояснює урядовець.
Зменшення земельної корупції буде несуттєвим?
Самі ж мешканці Гайсина, де перевіряють нову систему, не вірять у те, що вона подолає корупцію.
«Мені здається, що нічого не зміниться. Ті, що брали хабарі, пристосуються. До того ж, більшість людей у комп’ютерних технологіях не розуміються», – каже Марія, підприємець із Гайсина.
Між тим, експерти ставлять під сумнів те, що автоматизація обігу землі викорінить корупційні схеми в цій галузі. Серед них і аналітик консалтингової агенції «ААА» Марія Колесник.
«Теоретично таке можливо, але врахуймо і людський фактор. Не виключено, що посадовці, зацікавлені в тому, щоб запровадити автоматичну систему кадастру, причетні до зниження рівня корупції на Вінниччині. Щоб вона служила позитивним прикладом таких змін. Проте будь-яка автоматизація і зменшення людського чинника певною мірою знижує корупцію», – каже експерт.
Україна має повністю перейти на електронний облік та реєстрацію земель у 2012 році.
Минулого року Світовий Банк, який виділив Україні близько 90 мільйонів доларів на створення автоматичного кадастру та видачу державних актів на землю в селах, констатував, що здійснення цього проекту затримується, і через це він під загрозою. Нині ж ці затримки подолані, і вся Україна перейде на єдиний автоматизований кадастр вчасно, повідомляє керівник проекту від Світового банку Сергій Кубах.