Доступність посилання

ТОП новини

У газовому конфлікті Україна має більше козирів – експерт


Київ – Україна має можливості перемогти у суді при розгляді газового конфлікту з Росією. Про це заявив у коментарі Радіо Свобода експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. За його прогнозом, такий суд триватиме не більше одного року. Експерт зазначив це, коментуючи повідомлення із Москви про розвиток газового конфлікту. Президент Росії Дмитро Медведєв вважає передані йому пропозиції української сторони щодо газової проблеми не конкретними. Про це повідомила речник Медведєва Наталія Тімакова. У Москві наголошують, що чинний газовий договір має виконуватися і Росія готова відстоювати свою позицію у будь-якому суді.

Раніше український прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що позиція Росії у газовому питанні змушує українську сторону замислитися про розрив контракту на постачання газу в суді. За його словами, уряд України вже проконсультувався з українськими та міжнародними експертами щодо перспектив судової тяганини з Москвою і готовий почати розгляд.

– Українська сторона не виключає оскарження газових контрактів із Росією у Міжнародному арбітражі. Чи дійде справа до суду?


– На мій погляд, оскаржувати треба було вже давно. Експерти вже більше року попереджають, що Росія не піде на поступки, компроміси. Оскільки газовий гачок, на якому опинилася Україна, є серйозним важелем політичного впливу і це є стратегічним завданням Росії. Розраховувати у такій ситуації на якісь послаблення з боку Росії неможливо. Тому судовий позов варто було ініціювати ще рік тому.

– Якими можуть бути результати такого судового розгляду в Стокгольмі, якщо він відбудеться? Скільки він може тривати?

–Для України головне – правильно підготувати позов і чітко відстоювати свої інтереси. А не так, як із компанією «Росукренерго», коли сперечалися за ці 12 мільярдів кубічних метрів газу. Скільки це може тривати? На мій погляд, від півроку до року.

– При тому, що за кілька місяців в Україні почнеться черговий опалювальний сезон. І суд-судом, але може бути чергове газове протистояння з Росією, на кшталт тих, що траплялися вже кілька разів раніше, зокрема, 2009 року?

– Гадаю, що більшого загострення не буде. У будь-якому разі, поки не підпишуть новий контракт, діятиме чинний. Інша річ, що це є великим навантаженням на Україну, на її споживачів, це підриває конкурентоспроможність української економіки. Але на односторонній розрив газових контрактів ніхто в Україні не зважиться.

– Поки що газовий конфлікт між Україною та Росією щодня загострюється. На Ваш погляд, у кого більше козирів у ньому – у Москви чи Києва? У Росії, зокрема, складнощі зі втіленням проектів «Північний потік» та «Південний потік». Україна має виконувати невигідний для неї, як Ви кажете, договір…

– Думаю, що козирів більше має Україна. Тільки їх треба правильно використовувати. І ці козирі перебувають у правовій площині, з ними варто звертатися до суду. Варто при цьому припиняти цю радянську практику підкилимного вирішення питань, намагаючись домовитися лише таким чином.

– Які саме козирі є в України у газовому конфлікті з Росією?

– По-перше, вже змінилася ринкова кон’юнктура на газових ринках. І сьогодні вартість газу за базовим договором між двома державами є для України на 120 доларів більше, ніж для Німеччини за довгостроковим контрактами, і майже на 180 доларів більше за спотовими контрактами. І другий козир України – чинні контракти з Росією були підписані в умовах припинення постачання природного газу – фактично, під безпрецедентним тиском. Тому їх не можна вважати дійсними.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG