Доступність посилання

ТОП новини

Україна на Економічному форумі: багато декларацій і побоювань


Варшава – Навіщо об’єднаній Європі поширювати спільний ринок на країни «Східного партнерства», зокрема й на Україну? Наскільки реальне укладення договору про асоціацію між ЄС та Україною? Ці та інші питання були в центрі дискусій, що тривали у п’ятницю на XXI Економічному форумі у польському місті Криниця-Здруй.

У програмі завершального дня Економічного форуму в Криниці було стільки тем і дискусій, присвячених Україні, що його без перебільшення можна назвати українським.

Зокрема, політики й експерти з європейських країн дискутували про відносини України та ЄС, про стан демократії в Європі або ж про те, наскільки інтернет спроможний змінити сучасний світ.

Участь у цих дискусіях брали представники української влади та опозиції. Прибули на форум український віце-прем’єр Андрій Клюєв, заступник голови комісії з закордонних справ Верховної Ради Леонід Кожара, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк, народні депутати Андрій Шевченко, Олесь Доній, Ірина Геращенко та інші українські політики й експерти. Не приїхали на Форум Микола Мельниченко та Петро Порошенко.

Договір про вільну торгівлю як програма-мінімум для України?

Ключовим заходом Форуму, де обговорювали українські питання, була конференція міністрів економіки країн, охоплених програмою «Східне партнерство». У її роботі взяли участь представники держав-членів ЄС та представники Ради Європи.

Підсумовуючи цей захід, польський віце-прем’єр Вальдемар Павляк зазначив, що рекомендації криницької конференції будуть передані учасникам саміту країн «Східного партнерства», який через три тижні розпочнеться у Варшаві.

Павляк запевнив: «Саміт у Варшаві – це політичний захід, і найважливіше питання, яке на ньому розглядатиметься, – це договір про вільну торгівлю між Європейським Союзом та Україною, тож це буде найбільш конкретний і найважливіший елемент польського головування в ЄС».

Павляк наголосив на тому, що дуже важливий напрямок у створенні спільного ринку ЄС із країнами «Східного партнерства» – енергетичний. Польський віце-прем’єр не без гордощів повідомив із трибуни форуму, що днем раніше, 8 вересня, у Польщі успішно розпочалася технічна експлуатація родовищ сланцевого газу. За його словами, це дуже важлива інформація не тільки для Польщі, але й для України – адже йдеться про енергобезпеку країн регіону.

Крім того, Павляк говорив, що поширення спільного європейського ринку на східних сусідів ЄС економічно вигідне для Євросоюзу. Досвід Польщі показує, зауважив він, що найважливіші торгові партнери – це саме сусідні держави.

Ґюнтер Фергойґен, колишній заступник голови Європейської комісії, запевнив, що так звана Європейська політика сусідства не заперечує перспективи членства в ЄС. Мовляв, це програма-мінімум, яка повинна підготувати ґрунт для створення єдиного економічного європейського простору. Цей спільний простір, вважає Фергойґен, зможе конкурувати з наддержавами майбутнього, такими, як Китай, Індія чи Бразилія.

У свою чергу, український віце-прем’єр Андрій Клюєв запевнив учасників Форуму, що «Східне партнерство» дуже важливе для України, українська держава активно просувається в напрямку євроінтеграції. Він висловив сподівання, що невдовзі ЄС укладе з Україною договір про зону вільної торгівлі.

В ЄС реально оцінюють ситуацію в Україні – враження опозиціонера

Враженнями про перебіг Форуму у Криниці-Здруй із Радіо Свобода поділився народний депутат України з фракції «БЮТ-«Батьківщина» Андрій Шевченко. У нього про Форум склалося двоїсте враження.

З одного боку, каже він, тішить, що Україна має стільки приятелів, та з іншого, сумно, що у цих приятелів немає підстав до оптимізму. Що б там не заявляла з міжнародних трибун теперішня українська влада про євроінтеграцію та демократію в Україні, в ЄС реально оцінюють ситуацію, зауважив Шевченко.

Занепокоєння з приводу згортання демократії в Україні неодноразово прозвучало у виступах учасників форуму, зазначив Шевченко. «Європейські політики і дипломати говорять дуже просто. Вони кажуть, що ми роками йшли до угоди про асоціацію і до угоди про вільну торгівлю, і єдина перешкода, яка зараз може стати на заваді, – це проблеми з демократією в самій Україні», – сказав депутат.

За словами Андрія Шевченка, дуже добре, що представники української влади почули, як саме ситуацію в Україні оцінюють європейські політики. Крім того, вважає він, важливо брати участь у таких заходах, щоб об’єктивно порівнювати ситуацію в Україні з ситуацією в інших державах регіону.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG