Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 08:05

Вибори в Латвії: переможець може стати аутсайдером


Рига – На позачергових парламентських виборах, які відбулися в Латвії 17 вересня, латвійці проголосували за зміни в політиці. Переважну більшість голосів виборців отримали опозиційна лівоцентристське партійне об’єднання «Центр злагоди» та Партія реформ Затлерса, створена колишнім президентом Латвії Валдісом Затлерсом. Ситуація наразі складається таким чином, що переможець «Центр злагоди» може стати аутсайдером і знову опинитися в опозиції.

Як і прогнозували експерти, у наступній Саеймі (парламенті) Латвії буде п’ять партій та об’єднань. Згідно з попередніми результатами голосування, «Центр злагоди» може отримати в парламенті 31 місце, Партія реформ Затлерса – 22 місця, партія «Єдність» – 20, Національне об’єднання «Усе Латвії! Вітчизні і Свободі» – 14 та Союз «зелених» і селян – 13 місць.

«Мене задовольняє цей результат, мені подобається переможець «Центр злагоди», його лідер Ніл Ушаков. Думаю, що будуть якісь зміни», – каже Вієстурс, який проголосував на виборах за «Центр злагоди».

Була передбачувана й низька активність виборців. На цих парламентських виборах проголосувало найменше громадян за всю історію незалежної Латвії – 60,55%.

Вибори не на користь «партій олігархів»

Проголосувавши у липні цього року на всенародному референдумі за розпуск парламенту, лейтмотивом проведення якого була боротьба зі впливом олігархів на політику, латвійські виборці були послідовні й на позачергових виборах.

До складу нового парламенту не увійшли дві партії, лідерами яких були місцеві так звані олігархи. Третя ж – Союз «зелених» і селян – отримала значно менше голосів, ніж на попередніх виборах.

Наразі фактичному переможцеві виборів, «Центрові злагоди», поки що рано святкувати перемогу. Законодавство Латвії не визначає, що саме партія, яка перемогла на виборах, має формувати урядову коаліцію, тому «Центрові злагоди» слід шукати союзників для її створення.

Поки що, з огляду на окремі економічні та політичні аспекти, зокрема й на невизнання лідерами цієї партії факту радянської окупації Латвії, знайти союзників серед інших партій, які увійшли до складу парламенту, «Центрові злагоди» буде важко.

«Це буде просто неповага до наших виборців, оскільки кожний третій громадянин Латвії віддав нам свій голос. Якщо ми не будемо брати участь у роботі уряду, це буде плювок в обличчя виборця », – каже член «Центру злагоди» Андрейс Клементьєвс.

Справжній призер виборів – Партія реформ Затлерса

За словами колишнього президента Латвії Вайри Віке-Фрейберґи, «золота акція» зараз у руках Партії реформ Затлерса, створеної тодішнім президентом Валдісом Затлерсом щойно наприкінці червня. Вона вже взяла на себе ініціативу формування уряду і провела попередні переговори про можливу коаліцію з ідеологічно схожою партією «Єдність» нинішнього прем’єр-міністра Валдіса Домбровскіса.

Політолог Івета Кажока прогнозує, що ці дві партії діятимуть як блок і залучать третю силу. Але хто це буде, радикальне Національне об’єднання «Усе Латвії! Вітчизні і Свободі» чи лівий блок «Центр злагоди», покаже час.

Політологи наголошують, що зараз багато залежить від президента, оскільки саме він номінуватиме кандидата на посаду прем’єр-міністра. Президент Андріс Берзиньш почне переговори з партіями з приводу формування коаліції 28 вересня.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG