Доступність посилання

ТОП новини

Боргова криза в Італії посилює сепаратистські настрої


Лідер партії «Північна Ліга» Умберто Боссі, фото 2010 року
Лідер партії «Північна Ліга» Умберто Боссі, фото 2010 року

Рим – Суворі заходи бюджетної економії, до яких вдається італійський уряд, щоб врятувати країну від можливого банкрутства, підвищують градус невдоволення у суспільстві. Як не дивно, чинити опір нинішній владі закликають члени провладної коаліції. Крайня права партія «Північна ліга» у відповідь на європейську кризу спонукає до відокремлення північної Італії. Сепаратистські настрої відновилися і в інших областях півострова. Що за цим криється: звичний популізм політиків, реальні перспективи чи намагання рятуватися поодинці, коли судно йде на дно?

На увесь світ прославилося італійське селище Філеттіно, розташоване за 100 кілометрів від Рима. Голова сільради, прибічник владної коаліції, заявив про наміри домагатися автономії поселення, перетворивши його на князівство зі власною валютою та князем-правителем. А така ідея прийшла по тому, як уряд із метою заощадження коштів вирішив об’єднати це містечко із сусіднім.

Якщо до цього випадку більшість в Італії поставилися з гумором і вважають його фольклористичним епізодом, то рідко кого залишає байдужим поведінка міністра, лідера партії «Північна ліга» Умберто Боссі – головного союзника прем’єра Сільвіо Берлусконі.

«Паданія понад усе!»

Під час останнього партійного свята у Венеції провідник італійських націоналістів заявив, що єдиною відповіддю на економічну кризу буде вихід Паданії зі складу Італії. Паданією умовно називають північні промислово розвинені регіони в долині річки По.

«Досить жити в країні, де щодня завалюється демократія. Ми повинні віднайти демократичний шлях, можливо, провести референдум для відокремлення Півночі. Ми були змушені відсилати до Рима вагони грошей. Надалі так жити не можна! Якщо Італія котиться донизу, то Паданія має залишитися нагорі!» – наголосив Умберто Боссі.

У ювілейний рік 150-ліття Об’єднання Італії – створення єдиної держави на основі розрізнених республік – лігісти мрійливо задивляються у бік Швейцарії та Німеччини. Замість провінцій вони хочуть адміністративно поділити свою територію на кантони і землі.

Волання розпачу

Антиіталійську та антиіммігрантську політику лігістів традиційно вважають популістською. Але за нинішніх обставин, каже політолог Лучо Карачоло, подібні заклики можуть дійсно спричинити протести багатшого населення на Півночі проти жителів економічно відсталих центрально-південних регіонів.

«Лідер лігістів Умберто Боссі намагається відновити контакт зі своїм електоратом, який майже втрачений. Ця партія силкується підтримувати уряд Берлусконі, який веде країну до катастрофи. Тож нові заяви Боссі про сепаратизм – це заклик до мобілізації. Але, на моє переконання, з його боку це тепер просто вияв розпачу, і не йдеться про якийсь серйозний проект створення Паданії», – коментує для Радіо Свобода експерт Лучо Карачоло.

Останній виступ Боссі – зайве підтвердження для оглядачів та економістів, що чинна коаліція консерваторів ледь-ледь тримається купи. Відповідно бракує конкретних рішень для стимулювання італійської економіки і виведення її із глухого кута.

Як довго «Північна ліга» залишатиметься в коаліції і таким чином відтягуватиме розвал уряду, це питання часу. Але тільки сліпий не помічає, що після політичного розлучення із соратником Джанфранко Фіні нинішні настрої Умберто Боссі свідчать, що колись вірні й віддані, які зберегли ще свій електорат, залишають понівечене судно капітана Берлусконі. Попри все, сам капітан іще міцно тримається за штурвал.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG