Доступність посилання

ТОП новини

Український трудовий мігрант рабства не боїться?


Київ – Виїжджаючи на заробітки, багато українців готові терпіти порушення їхніх прав, щоб не втратити робоче місце. Тому, навіть за умови високої обізнаності з різними формами торгівлі людьми, для них не зменшується ймовірність потрапити в рабство. На це звертає увагу представництво Міжнародної організації з міграції в Україні, яке оприлюднило результати всеукраїнського опитування, проведеного на його замовлення влітку цього року. Окрім того, представники організації наголошують на появі відносно нової тенденції: в Україні стали частіше фіксувати випадки трудової експлуатації іноземців, зокрема, вихідців із Азії.

Цього року представництво Міжнародної організації з міграції в Україні (МОМ) зафіксувало найбільше випадків торгівлі людьми у сусідніх Росії й Польщі, а також – у Туреччині. Найменше скарг надходило від українських трудових мігрантів у Португалії та Іспанії.

Більшість українців, виїжджаючи працювати за кордон, знають про торгівлю людьми, але переконані, що проблема їх омине. Зокрема, так вважає 70 відсотків опитаних на замовлення МОМ. Таким чином, вони вдаються до ризикованих практик працевлаштування – аж до незаконного перетину кордону, а також погоджуються на зберігання у працедавця усіх документів, включно з паспортом, зауважує Інна Волосевич, старший дослідник відділу досліджень ринку компанії «Gfk Ukraine», яка, власне, й проводила опитування.

«Як показало дослідження, українці, які мають досвід внутрішньої або зовнішньої трудової міграції, є найбільш обізнаними з проблемою торгівлі людьми, але разом з тим саме вони найбільше схильні до ризикованої поведінки, – говорить дослідниця. – Крім того, вони інформують інших людей, які не мають досвіду трудової міграції».

Найбільше схильні ризикувати опитані мешканці центрального регіону Украюни, менше – заходу і півночі. Найбільш обережними, згідно з опитуванням, виявились кияни та мешканці сходу і півдня України. Експерти напряму пов’язують це з економічною ситуацією, зокрема, необхідністю економити на їжі й одязі.

Мігрантів незаконно експлуатують і в Україні – експерт

Щоб потрапити у рабство, не обов’язково виїжджати за кордон, зауважує Рут Крчмар, координатор програми протидії торгівлі людьми Міжнародної організації з міграції в Україні. За її словами, до 5 відсотків звернень за період від січня минулого до червня цього року стосувалися випадків торгівлі людьми всередині Україні. До того ж останнім часом Україна теж стає «країною призначення» для трудових мігрантів, відомі випадки порушення їхніх прав, зазначає Рут Крчмар.

«Останні три-чотири роки ми бачимо тенденцію: українці експлуатують у трудовому рабстві іммігрантів. Це, в основному, громадяни середньоазійських республік, зокрема, Узбекистану, – розповідає вона. – А щодо неповнолітніх, то, наприклад, на Одещині потерпають молдовські діти, яких примушують до жебрацтва».

Наймолодшому постраждалому від трудової експлуатації, якому надало підтримку українське представництво МОМ, було три роки. За словами представників організації, дітей найчастіше вивозять у ті країни, для в’їзду до котрих не потрібні візи, або залишають в Україні, змушуючи жебракувати і красти, рідше – надавати сексуальні послуги.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG