Доступність посилання

ТОП новини

Путін кличе у «Євразійський союз»


Прага – Володимир Путін закликає до створення «Євразійського союзу». Це його перша провідна ініціатива відтоді як російський прем’єр оголосив про намір знову балотуватися на президентських виборах у Російській Федерації наступного року. На шпальтах газети «Известия» Путін пише, що рівень інтеграції у новій структурі має бути вищий, ніж у Митному союзі, який нині об’єднує Росію, Білорусь і Казахстан: передбачати тіснішу економічну та валютну політику. Оглядачі сприйняли цю ініціативу по різному. Одні бачать тут передовсім передвиборчу риторику, інші – намагання видати бажане за дійсне.

Справа не в тому, щоб так, чи інакше відродити Радянський Союз, запевнює Володимир Путін, анонсуючи новий «Євразійський союз». Попри ці слова, новий інтеграційний проект побудований саме на почуттях ностальгії за минулим, вважає Павло Салін із московського Центру політичної кон’юнктури.

«Він зараз намагається грати на імперських настроях більшості електорату. Ностальгія за імперським минулим. Можливо, не у форматі СРСР, без держав Балтії, без Середньої Азії, без Південного Кавказу, але за імперським минулим. І Путін на цих струнах грає», – зауважив Салін у коментарі Радіо Свобода.

Аналітик московського відділення Центру Карнеґі Микола Петров нічого нового у пропозиції Путіна не бачить. На його думку, російський лідер намагається напередодні виборів привернути увагу до своїх зовнішньополітичних перемог.

«Це скоріше символічний жест, щоб показати, наскільки ефективно Путін проводить зовнішню політику щодо сусідів. Ця стаття не програма, це скоріше демонстрація його досягнень», – вважає Микола Петров.

Оглядач Радіо Свобода Віталій Портников нагадує, що вперше «Євразійський союз» запропонував створити президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв у 1994 році, але тоді з цього нічого не вийшло. Не вийде і тепер, вважає Портников, який не виключає, що ідея може зацікавити українську владу.

«Ми можемо з рівним успіхом дізнатися, чи зацікавить українську владу спільний політ із росіянами на Юпітер. Можливо, це був би цікавий проект, навіть романтичний. Але навряд чи варто обговорювати сьогодні фантастичні проекти. Може краще домовитися про ціну на газ?» – радить Віталій Портников.

«Хижацтво часів Середньовіччя» чи європейські цінності?

Обґрунтовуючи новий «Євразійський союз», Володимир Путін прямо не згадує Україну, але звертає увагу на сумніви держав, які не бажають брати участь у пострадянських інтеграційних проектах через те, що це суперечить їхньому європейському вибору. Путін переконує у зворотному. Він вважає, що входження у «Євразійський союз» дозволить «швидше і на сильніших позиціях» інтегруватися до Європи. Російський прем’єр запевнює, що «Євразійський союз» будуватиметься як «невід’ємна частина Великої Європи, об’єднана спільними цінностями свободи, демократії і ринкових законів».

Коментуючи ці висновки, Віталій Портников припускає, що Володимир Путін просто погано собі уявляє, що таке універсальні цінності.

«Як відбувається зміна влади у країнах Європейського Союзу і як там обговорюються економічні проблеми – ми бачимо на власні очі. Ми також бачимо на власні очі Білорусь, де останні демократичні вибори були 1994 року. Бачимо Казахстан, де таких виборів фактично ніколи не було, де вже 20 років одна і та ж людина стоїть на чолі держави. Бачимо і Росію, де зараз тільки лінивий не говорить, що так звана рокіровка Путіна і Медведєва не залишає ніякого вибору російському суспільству», – зауважує оглядач Радіо Свобода.

Віталій Портников також звертає увагу на те, як будують відносини Росія і Білорусь, які вже задекларували спільну союзну державу.

«Росія фактично робить все можливе, щоб деградація економіки сусідньої країни, яку вона утримувала впродовж багатьох років, відбулася за лічені місяці, і щоб вдалося російським олігархам швидко купити стратегічні об’єкти, – каже він. – Це хижацтво часів середньовіччя, а не європейські цінності».
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG