Доступність посилання

ТОП новини
20 квітня 2021, Київ 07:37

Очікувана сенсація щодо присудження Нобелівської премії астрофізикам


Сол Перлмуттер, Адаму Райсс і Браян Шмідт

Львів – Нобелівську премію з фізики за 2011 рік присуджено двом американським науковцям Солу Перлмуттеру і Адаму Райссу та австралійцеві Браяну Шмідту за відкриття у сфері вивчення Всесвіту. Учені відкрили, що швидкість розширення Всесвіту постійно зростає. Українські астрономи сприйняли перемогу своїх колег як очікувану сенсацію.

Науковці у США та Австралії тривалий час вивчали понад десяток зірок, що вибухають і називаються надновими. Вчені вирахували, що швидкість розширення Всесвіту постійно зростає.

Те, що галактики віддаляються одна від одної зі швидкістю, пропорційною відстані, відомо ще від початку 20-го століття, наголошує директор Львівської астрономічної обсерваторії, професор Богдан Новосядлий. Одним із перших це явище виявив американський астрофізик Едвін Габбл. Майже 100 років серед науковців існує думка, що Всесвіт розширюється відтоді, відколи він виник після так званого Великого вибуху, приблизно 14 мільярдів років тому.

Про розширення Всесвіту говорять десятиліттями

Про те, що швидкість розширення Всесвіту прискорюється, нинішні лауреати Нобелівської премії повідомили в 1998 році. Через два роки на міжнародній конференції Браян Шмідт виступив із лекцією на цю тему. Її учасником тоді був і астроном Богдан Новосядлий.

«Для теоретиків, які працювали у цій галузі, це не було цілком несподіваним. Бо ще у 1917 році Альберт Ейнштейн доповнив рівняння загальної теорії відносності, які він отримав у 1916-му, сталим доданком, який урівноважував гравітаційне притягання звичайної матерії. Вона працювала як сила розштовхування, пропорційна відстані, і проявляла себе тільки на космологічних масштабах. Її назвали космологічною сталою. Введенням цього доданку Ейнштейн прагнув отримати стаціонарну модель однорідного ізотропного Всесвіту, яким він тоді собі його уявляв. Науковці зі США та Австралії у 1998 році одночасно опублікували свої результати досліджень, що Всесвіт розширюється з прискоренням», зауважив Богдан Новосядлий.

Учені «ламають» голови над причинами прискорення швидкості розширення Всесвіту

Щоб дізнатись, доки Всесвіт розширюватиметься, потрібно знати, що є причиною цього явища. Вже роками вчені в усьому світі шукають відповіді на запитання, а що спричинює прискорення швидкості розширення Всесвіту. На цю тему опубліковано понад дві тисячі наукових праць, серед них і українських астрофізиків. Існує кілька версій, каже професор Богдан Новосядлий.

«На сьогодні є кілька пояснень. Найголовніші версії, які називаються найчастіше, дві: введення нової фізичної субстанції, що отримала узагальнену назву «темна енергія», і узагальнення рівнянь гравітації. Але існує багато моделей, про які ми навіть ще не уявляємо», зауважив львівський професор.

Немає сумніву, що той, хто дослідить причину прискорення швидкості розширення Всесвіту, – майбутній лауреат Нобелівської премії. Але, коли це станеться, прогнозувати складно. Бо, за визначенням науковців, це проблема тисячоліття.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Дивитись коментарі (4)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG