Доступність посилання

ТОП новини

Захід: Янукович і компанія дурять нас (світова преса)


Прага – Провідні світові видання наголошують, що у понеділок Президент України Віктор Янукович відхилив усе більший тиск Заходу із вимогами переглянути вирок суду у справі лідера опозиції Юлії Тимошенко. Цим Янукович підняв напруженість у своєму коливанні між Європою та Росією. Впливове західне видання процитувало своєрідний пісенний підсумок зустрічі Президента України з групою західних журналістів, коли Віктор Янукович відзначив, що є така пісня (радянська) про кохання: «Нє спєши…», маючи на увазі вичікувальну паузу Києва перед Заходом після проголошення такої різкої позиції нинішньої влади щодо судових переслідувань лідера опозиції. Один із західних оглядачів назвав таку позицію Януковича «зухвалою».

Джеймз Марсон, київський кореспондент «Волл Стріт Джорнал», що був у понеділок на зустрічі західних журналістів із Президентом Януковичем у Києві, процитував українського главу, коли той зайняв непоступливу позицію щодо ув’язнення його головного політичного суперника – Юлії Тимошенко.

«Який сигнал ми даємо суспільству? – запитав пан Янукович. – Для того, щоб коїти злочини, потрібно бути членом опозиції?». Автор публікації зауважив, що Янукович навіть підвищив голос і закликав Захід поважати його країну, бо у нього склалося враження, що «вони не хочуть слухати» його заяв про те, що він не втручається у роботу судів і правоохоронних органів.

«Зухвалість Януковича є викликом Заходові, який погрожував охолодженням відносин після вердикту, але залишається занепокоєним, чи не підштовхне він таким чином пана Януковича до його колишніх патронів у Москві, а таких наслідків Захід хотів би уникнути», – йдеться у публікації «Волл Стріт Джорнал». Джеймз Марсон не виключає, що всі сьогоднішні проблеми України почалися тоді, «коли пані Тимошенко (харизматична колишня бізнесвумен) та її соратники (за Помаранчевою революцією) загрузли у лайках і сварах поміж собою, втратили суспільну підтримку». Позиція Януковича, озвучена ним у понеділок, виявилася несподіваною для Заходу, і Джеймз Марсон цитує чільного західного дипломата, який сказав у Києві: «Здається, вони (Янукович і компанія) водять нас за ніс».

Кореспондент «Нью-Йорк Таймз» Еллен Баррі, котра також була у понеділок на зустрічі з українським главою, наголосила, що Віктор Янукович передбачливо підтвердив свою готовність «піти на ризик» у разі відміни у Брюсселі його візиту, попередньо запланованого на 20 жовтня, і твердо зауважив: «Я не збираюся нікого благати. Якщо є така необхідність зустрітися, я готовий. Якщо ж ні, я полечу далі за маршрутом ( до Куби і Бразилії)». Тут також зазначено, що Віктор Янукович фактично підтримав і нове звинувачення на адресу Юлії Тимошенко, що його висунула СБУ, і закликав «ретельно розслідувати» це. Впливова американська газета наголошує, що Віктор Янукович також повідомив у понеділок західним журналістам про готовність відмовитися від угоди з ЄС, відкласти її до кращих часів. І глава української влади знову натякнув, як цитує «Нью-Йорк Таймз», що не бажає, щоб судовий вирок щодо Тимошенко пов’язували з долею переговорів України з ЄС. Еллен Баррі зауважила, що Янукович підбив підсумки своєї позиції на зустрічі, процитувавши радянську пісню «Нє спєши», що, мовляв, означає про повернення до обговорюваних питань вже у найближчий час.

Кореспондент лондонської «Таймз» Тоні Гелпін, який також брав участь у понеділковій зустріч західних журналістів із Віктором Януковичем, не лише наголосив на відкиданні Президентом України ув’язування Європою справи Тимошенко з укладенням угоди про зону вільної торгівлі, а й звернув увагу на своєрідний диктат, ультимативний тон українського глави щодо ЄС.

Янукович, як пише «Таймз», «поставив вимогу чітких зобов’язань із боку ЄС, що Україна врешті-решт стане державою-членом, незважаючи на скандал». Тут також наголошено, що прихильники різкого курсу Януковича у цьому питанні покладаються на суспільне схвалення в Україні вироку щодо Тимошенко.

Ендрю Ретман на сторінках EUObserver не лише пише про наміри чільників Брюсселя не зустрічатися у найближчий четвер із Віктором Януковичем, а й цитує радника Президента Ганну Герман, яка повідомила виданню, що у Києві не очікують у найближчі дні ніякої згоди між членами владної коаліції щодо полегшення становища Юлії Тимошенко. Герман також наголосила, що немає згоди у цьому питанні й між опозицією та парламентською більшістю. «Замість цього меншість у парламенті загострює свою тональність», – наголосила радник Януковича.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG