Доступність посилання

ТОП новини

Політолог Рупнік: нагадайте Януковичу про Монтеск’є


Шарль-Луї де Монтеск’є

Прага – Європейська демократія базується на принципі верховенства права, який досягається, серед іншого, і шляхом встановлення незалежності судової гілки влади. Про цей принцип, закладений ще французьким правником, мислителем та письменником 18 століття Шарлем-Луї де Монтеск’є, нагадує відомий франко-чеський політолог Жак Рупнік у зв’язку зі справою Юлії Тимошенко. З Жаком Рупніком в кулуарах нещодавньої міжнародної конференції «Форум 2000», що проходила у Празі, і була присвячена саме правовим питанням, розмовляла кореспонеднт Радіо Свобода.

У багатьох країнах, де немає стійких демократичних традицій, ті, хто при владі, використовують закон проти своїх опонентів. Цей принцип найкраще сформулював колишній іспанський диктатор Франциско Франко: «Для друзів – усе, для ворогів – закон». Як демократія може захиститися від довільного використання закону, що, по суті, знищує самі основи демократії?

З цим запитанням я звернулася до відомого французького політолога чеського походження, автора багатьох досліджень на тему розвитку демократії в Східній та Центральній Європі, директора відділу досліджень Центру Міжнародних досліджень в Парижі Жака Рупніка.

«Без верховенства права, без конституційних рамок немає демократії. Конституція має бути визначальною для всіх політичних гравців. Але, звичайно, є питання інтерпретації закону і навіть самої Конституції. Саме для цього потрібна і незалежність правової системи, судів, Верховного Суду та Конституційного Суду. Про це писав ще Монтеск’є. Він наголошував на тому, що потрібен розподіл влади. Нічого нового у цьому немає. Ця ідея належить до 18 століття, коли жив Монтеск’є. Але його ідеї вплинули на отців-засновників Америки, на побудову європейської демократії», – зауважив паризький політолог.

На думку Жака Рупніка, зусилля громадянського суспільства у самій Україні та тиск світової демократичної спільноти повинні бути спрямовані на головне – на відновлення незалежності правової системи. Демократія, за словами політолога, не придумала кращого способу самозахисту, ніж розподіл влади, створення незалежної судової гілки.

«Це не чарівна відповідь на всі питання, але це ключова гарантія. Бо лише після цього можна обговорювати такі питання, як роль громадянського суспільства чи міжнародної спільноти, але все це вже другорядні питання. На першому місці все одно залишається демократичний процес і верховенство права, яке уможливлює існування демократії», – зауважує франко-чеський політолог Жак Рупнік.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG