Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 01:35

Нагірний Карабах: земля, де не перестають чекати


Один зі стендів в музеї зниклих без вісти в Степанакерті

Степанакерт-Київ – Минуло двадцять років від початку збройного конфлікту у Нагірному Карабаху. Тоді ж цей вірменський за населенням регіон Азербайджану односторонньо проголосив свою незалежність. Незважаючи на роки, що минули від кровопролитної війни, тут і досі витає в повітрі гостре очікування. Майже в кожній другій родині на ніч не замикають дверей: чекають, що зниклий безвісти батько чи син таки повернеться додому.У карабахській війні між Вірменією та Азербайджаном, що тривала від 1991 по 1994 роки, загинуло до 50 тисяч людей. Досі невідомою залишається доля кількох тисяч.

«Материнський біль не має національності, ­– говорить Віра Григорян, голова Союзу зниклих без вісти воїнів Нагірного Карабаху. – Ми однаково солідарні з матерями з Азербайджану і Вірменії. Материнське горе – найболючіше на світі».

Жінка вказує на фото гарного хлопця у формі і говорить, що це її зниклий безвісти син Спартак. Віра зі сльозами на очах бере до рук його гімнастерку.

«Скільки разів я брала до рук цей одяг! І щоразу мені тяжко на серці стає. Ніби дитина моя поруч. Я відчуваю його останній запах», – розповідає Віра Григорян.

Єдиний син жінки зник безвісти у листопаді 1993 року. Це сталося майже відразу ж після його весілля.

Без надії таки сподіваюсь…

Віра щодня приходить до музею зниклих безвісти в Степанакерті, як до храму. Власними силами вона та інші жінки Карабаху, що пережили втрату рідних, створили цей музей як пам'ять про тих, чия доля невідома.

Майже в кожній другій карабаській родині є або зниклі безвісти, або такі, що загинули на війні.

У такому болючому очікуванні на повернення своїх двох синів живе подружжя Карапетян, які мешкають у місті Мартакерт.

«Коли дружині розповіли, що сини зникли безвісти, – розповідає Георгій Карапетян, – у неї віднялися ноги. Так досі вона і не ходить».

Сини Георгія Карапетяна зникли. Востаннє їх бачили разом на позиціях біля селища неподалік містечка Мартакерта.

«Це велика трагедія. Усвідомити, що хтось із близьких зник безвісти, набагато важче, ніж змиритися з його смертю. Люди навіть над могилою не можуть поплакати. Родини роками не зачиняють двері, і вже без надії, але таки сподіваються, що їхні рідні колись таки повернуться додому», – наголошує Віра Гиригорян, голова Союзу зниклих безвісти воїнів Нагірного Карабаху.

Хтось давно вирішив для себе, що їхні рідні загинули, а хтось і досі не вірить у втрату і вже майже 20 років намагається з’ясувати долю родичів.

Червоний Хрест збиратиме дані ДНК

У цій непростій ситуації допомагає Міжнародний комітет Червоного Хреста. За його даними, зниклих безвісти карабахців нині 454, вірмен 406, і найбільше зникло безвісти у війні азербайджанців – їх Червоний Хрест нарахував 3700.

Але дані різняться. Зокрема, за інформацією Союзу безвісти зниклих карабахців не 454, а понад 700. Цифри різні тому, що не всі звертаються до Міжнародного комітету Червоного Хреста, вони спершу намагаються розшукати рідних самотужки і через інші організації, пояснює Памела Статакіс, голова місії Червоного Хреста в Нагірному Карабаху.

Там зібрали спеціальну базу даних про зниклих безвісти, яку збираються передати місцевій владі. У ній стоматологічна, медична та інша інформація про зниклих. Цей проект здійснили як у Карабаху, так і в Азербайджані та Вірменії. А з наступного року Червоний Хрест розпочне збір ДНК родичів, зниклих безвісти, розповідає Памела Статакіс.

«Якщо одного дня стане можливою ексгумація тіл загиблих солдатів в Азербайджані, Вірменії та в Карабаху, то зібрана нами інформація стане дуже великою допомогою родинам в ідентифікації їхніх родичів», – переконана представниця Червоного Хреста.
  • 16x9 Image

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG