Доступність посилання

ТОП новини

Міліція: помічник чи кат?


Харків – Президент Віктор Янукович затвердив персональний склад Комісії з питань попередження катувань. Комісія має сприяти виконанню Україною зобов’язань щодо Конвенції проти катувань.

За даними соціологічних досліджень, більше половини українців вважають себе незахищеними перед міліцейським насильством. Дослідження масштабів насильства правоохоронців, проведене у п’яти областях України, представив Харківський інститут соціальних досліджень.

Експерти цього інституту відзначають тенденцію до погіршення ситуації з насильством та катуваннями у міліцейських кабінетах.

За словами директора інституту Дениса Кобзіна, за три роки жертв міліцейського насильства збільшилося приблизно на 200 тисяч осіб.

Кобзін відзначив, що, попри заяви високопосадовців про реформи в МВС, міліція продовжує працювати за старими методами. Системних реформаторських змін не спостерігається. Безкарність дільничних інспекторів, оперативних працівників, слідчих призводить до поширення практики протизаконних методів дізнання. Найбільше потерпілих від насильства під час затримання і розслідування справ. Цьогоріч лави цих жертв почали поповнювати люди, що брали участь у протестних акціях. За словами соціолога Кобзіна, за рік від жорстокості міліціонерів потерпає майже 600 тисяч людей саме під час затримання.

«Людину вважають затриманою, коли вона не може розпоряджатися собою. Так розглядає затримання Європейський суд із прав людини, а їхнє рішення для нас має обов’язковий характер, і Конвенція є невід’ємною частиною українського законодавства», – наголосив експерт із Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін.

Побиття, психологічний тиск на підозрюваного, заборона на харчування, навіть на воду, нерідко мають місце до офіційного оформлення протоколу в райвідділі міліції. З людини можуть знущатися день, два, тиждень, а перебуває потерпілий часто-густо в антисанітарних, нецивілізованих умовах: у підвалах, в лісі або в машині. Кількість випадків катувань під час слідства зросла від 75 тисяч за минулий рік до понад 100 тисяч випадків за 2011 рік. Майже 60% опитаних (а це 3000 тисяч людей із Львівщини, Полтавщини, Київської, та Харківської областей і Криму) переконані, що жертвою незаконного насильства може стати кожен українець.

Денис Кобзін вважає, що це дуже негативне явище, яке в першу чергу відображається на ефективності самої міліції.

Представник міліції: погіршення ситуації не спостерігається

У Міністерстві внутрішніх справ України не знайшли часу для того, щоб прокоментувати це соціологічне опитування, лише речник київської міліції Володимир Поліщук запевнив кореспондента Радіо Свобода, що погіршення ситуації з незаконним насильством не спостерігається.

«Ситуація з незаконним насильством – стала. У нас цього року порушено 5 кримінальних справ стосовно працівників міліції, які перевищили свої службові повноваження. В одному з випадків там йдеться навіть і про застосування насильства до тих людей, які були затримані. Серед контингенту працівників міліції до наших лав потрапляють і ті, які мають певні наміри не чесно служити, а заробляти на цьому», – заявив Володимир Поліщук.

Судячи з соціологічного опитування, більшість жертв міліцейського насильства воліє мовчати і не береться відстоювати свою честь в судах.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG