Доступність посилання

ТОП новини

Лукашенко повністю передав Росії «Белтрансгаз»


Мінськ – У п’ятницю в Москві за участі президентів Росії та Білорусі, Дмитра Медвєдєва і Олександра Лукашенка, підписана угода про повний перехід у власність Росії білоруської компанії «Белтрансгаз». У відповідь Мінськ отримав інтеграційну знижку в ціні за газ на 2012 рік. Білоруський уряд таким чином знайшов підтримку у ситуації складної фінансової кризи. Опоненти цього рішення кажуть, що ця угода поставила під загрозу економічний суверенітет Білорусі.

Згідно з підписаними у п’ятницю угодами, у 1-му кварталі 2012 року ціна на газ для Білорусі становитиме 165,6 долара за тисячу кубометрів. Це майже вдвічі менше, ніж Білорусь повинна платити в 4-му кварталі 2011-го. При цьому «Газпром» здобув усі 100% акцій «Белтрансгазу», чому ще 5 років тому твердо протистояв Олександр Лукашенко.

Російський прем’єр Володимир Путін назвав цю оборудку «великим питанням, яке врегулює відносини з Білоруссю на роки вперед і дасть можливість забезпечити безумовний транзит через білоруську територію енергоносіїв споживачам у Західній Європі».

За словами Путіна, Білорусь наразі отримає «інтеграційну знижку» в ціні на газ, а до 2014 року вийде на так звані «рівнодохідні ціни».

Як пояснив Радіо Свобода мінський економіст Сергій Чалий, «рівнодохідні ціни» означають ціни на газ, прив’язані до якогось російського регіону, в цьому випадку Ямало-Ненецького округу.

Аналітик у галузі енергетики Тетяна Маненок вважає, що перехід Білорусі на так звані «рівнодохідні» з Росією ціни на газ, напевно, буде відкладено на пізнішій термін, ніж на 2014 рік, як наразі обіцяє Путін. Так було вже багато разів – багато років Білорусь просила, щоб ціна на газ для її підприємств була такою ж, як для російських, щоб у підсумку білоруські товари були конкурентоспроможними на російському ринку. Цього року Мінськ пов’язав це питання з продажем «Белтрансгазу», і Росія пішла на поступки.

Питання в тому, які гарантії подальшого формування ціни отримає Мінськ. Але на даний момент Білорусь має від Росії значні економічні преференції, каже Тетяна Маненок.

«Я думаю, що це плата Російської Федерації Білорусі за всі підписані нею інтеграційні проекти, а ще це такий натяк Україні: подивіться, якщо ви вступите в наші інтеграційні об’єднання, то також отримаєте такий істотний бонус», – зауважила вона.

Економіст Сергій Чалий підрахував, що Білорусь на нових цінах газу заощаджуватиме близько трьох мільярдів доларів на рік, а також отримає 2,5 мільярда за «Белтрансгаз». Це підтримає економіку і владу президента Лукашенка в умовах кризи, визнав економіст. Але те, що «Белтрансгаз» продано Росії, його насторожує, оскільки ще не було прикладів, щоб «Газпром» повністю володів газовою структурою в якійсь країні.

Колишній співробітник «Белтрансгазу» Олесь Мех називає продаж цієї компанії Росії загрозою незалежності Білорусі.

«Росія придбала стратегічне підприємство Білорусі, яке є ключем до всієї економіки. Тут уже не тиск Москви, це коли державу беруть за горло... Треба цих чиновників попередити, що це їхнє рішення незаконне і антибілоруське», – зазначає Олесь Мех.

Він також наголосив, що 86 відсотків енергетичних ресурсів, які йдуть на білоруські підприємства, становить газ, котрий поставляють по мережі «Белтрансгазу». «Іншими словами, хто контролює «Белтрансгаз», той контролює всі підприємства країни», – каже він.

Крім газової у п’ятницю була підписана і атомна угода – Росія зобов’язалася надати Білорусі 10 мільярдів доларів кредиту на будівництво АЕС.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG