Доступність посилання

ТОП новини

Кінець «перезавантаження»


Президент Росії Дмитро Медведєв 23 листопада 2011 року оголошує заяву щодо ПРО
Президент Росії Дмитро Медведєв 23 листопада 2011 року оголошує заяву щодо ПРО
Американські експерти побоювалися, що «перезавантаження» в російсько-американських відносинах, оголошена після зміни президентів в обох країнах, завершиться з поверненням в Кремль Володимира Путіна. Але довго чекати не довелося: чинний президент Дмитро Медведєв виявився готовий самостійно покінчити з «перезавантаженням» з класичного приводу – розгортання американської системи ПРО в Європі. Медведєв повторив вже відомі попередження – Москва вважає, що ця система загрожує її безпеці і вживатиме заходів, які дозволяють, у разі необхідності, позбавити США можливості управління ПРО. Одним із російських кроків стане розміщення на заході і на півдні країни сучасних ударних систем озброєнь, що забезпечують вогневе ураження ЄвроПРО.

Росія вже обіцяла розмістити «Іскандери» в Калінінградській області – і ця загроза Медведєва не дуже велика новина. Новина – в жорсткій тональності, до якої вдався російський президент, щоб донести до Заходу свою позицію. Раніше так із Заходом розмовляв виключно Путін. Ще одна новина – у появі інформації, щоправда, анонімної – що ракети можуть бути розміщені не тільки в Росії, а й у Білорусі. Однак російський представник при НАТО Дмитро Рогозін негайно спростував ці повідомлення, порадивши журналістам дотримуватися офіційної позиції Росії. Але на тлі нових особливих відносин Москви і Мінська такі припущення вже завтра можуть стати реальністю. Адже білоруському президентові потрібно буде чимось розплачуватися за газ – навіть і не дуже дорогий. А Олександр Лукашенко завжди вмів довести, що його союзницькі зобов’язання повинні дорого оплачуватися.

Тому про «перезавантаження» можна забути – забути ще й тому, що в Росії серйозно стурбовані будівництвом Євразійського союзу – нехай навіть і в пропагандистської площині. Країна, яка стала ініціатором створення такого союзу, повинна постійно нагадувати про себе як про сильну державу, здатну суперничати зі Сполученими Штатами і не погоджуватися з навіть вигаданим замахом на власні інтереси. І, природно, союзники цієї країни повинні стати кубиками, з яких і будуватиметься альтернативна система безпеки. Тим більше, що Нурсултан Назарбаєв далеко від Європи, а Олександр Лукашенко навряд чи буде заперечувати – якщо виникне необхідність.

Віталій Портников – журналіст Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG