Доступність посилання

ТОП новини

«Східне партнерство» ЄС: ставка на громадянське суспільство


Варшава – У Познані сьогодні розпочався триденний форум представників неурядових організацій країн «Східного партнерства». У форумі беруть участь понад 300 громадських діячів із країн ЄС та шести держав, охоплених програмою «Східне партнерство». Вони працюють над створенням нової стратегії участі громадянських суспільств регіону в цій програмі Євросоюзу.

У перший день роботи познанського форуму його учасники говорили про необхідність активнішого залучення громадських організацій у розвиток програми «Східне партнерство».

Польський держсекретар Міколай Довгелевич, німецький дипломат Патриція Флор та українська громадська діячка Ірина Солоненко говорили про громадське суспільство як ключовий елемент, необхідний для розвитку цієї програми.

Андрій Ягоров, громадський діяч із Білорусі, порівняв познанський форум із парламентом громадських організацій.

Гарант демократизації не чиновник, а громадянин?

Із думкою громадських діячів погодився Штефан Філе, комісар ЄС із питань розширення та політики сусідства. Він говорив про те, що Європейський Союз переглядає свою дотеперішню політику щодо програми «Східне партнерство».

За його словами, відтепер Євросоюз набагато більше уваги надаватиме підтримці громадянських суспільств у цих державах. З цією метою, казав Філе, ЄС значно збільшить фінансування програм, спрямованих на підтримку неурядових організацій та їхніх проектів.

Філе повідомив, що для цього ЄС створить спеціальний фонд. Він каже: «Ми переглянули наш порядок денний і тепер переконані, що громадянське суспільство відіграє дуже важливу роль у досягненні наших нових завдань. Зараз у нас є можливість ухвалити конкретний план, яким чином неурядові організації можуть робити свій внесок у цей дуже цікавий і важливий процес».

Штефан Філе підсумував діяльність Євросоюзу у рамках програми «Східне партнерство» і нагадав про декларацію, ухвалену що під час вересневого саміту «Східного партнерства» у Варшаві. У ній, наголосив Філе, є запис про те, що фінансова допомога ЄС країнам-учасницям програми залежатиме від того, наскільки в цих державах дотримуватимуться прав людини.

ЄС за асоціацію з Україною, але має умову

Під час прес-конференції журналісти запитали у Штефана Філе, чи буде укладена угода про асоціацію між ЄС та Україною, яка опинилася під загрозою зриву в зв’язку зі справою Юлії Тимошенко. Відповідаючи на це запитання, Філе сказав, що впродовж переговорного процесу з Україною щодо цієї угоди вдалося досягти значного прогресу, особливо в економічній частині договору. Фактично текст угоди готовий, сказав він.

ЄС хоче укласти угоду про асоціацію з Україною, заявив Філе, та він не може не брати до уваги останніх подій в Україні. За його словами, мотиви ув’язнення Тимошенко не кримінальні, а політичні.

Філе наголосив: «Ми сподіваємося, що тоді, коли цю справу буде вирішено і з’ясовано, а колишнього прем’єра звільнять, ми зможемо використати ці вже підготовані документи, щоб зміцнити нашу співпрацю й допомогти Україні, допомогти нашим українським колегам та приятелям у вирішенні складних питань, пов’язаних із демократичними цінностями, фундаментальними правами і свободами людини».

За словами Філе, ЄС зацікавлений у позитивному вирішенні справи Тимошенко, оскільки йдеться не тільки про неї особисто, а про демократію в Україні взагалі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG