Доступність посилання

ТОП новини

Україна і Польща домовляються щодо жертв сталінізму і Тимошенко


Під час візиту до України президента Польщі Броніслава Коморовського, Биківня, 28 листопада 2011 року
Київ – Європейська інтеграція України, увічнення пам’яті жертв радянського режиму та доля Юлії Тимошенко – такими були основні теми сьогоднішнього візиту до України президента Польщі Броніслава Коморовського. Під час спільної з Президентом України Віктором Януковичем прес-конференції польський керівник пообіцяв зі свого боку максимальну підтримку євроінтеграційним прагненням України. Однак він вказав на те, що справа колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко може стати великою перешкодою на шляху до цього.

«Биківнянські могили» – це історико-меморіальний заповідник у лісі на східній околиці Києва. На вікових соснах – тисячі рушників і табличок з іменами загиблих.

У часи сталінського режиму тут були поховані понад 100 тисяч закатованих та страчених мешканців Київщини, стверджують науковці.

Під цими соснами спочивають і кілька тисяч польських офіцерів, які потрапили у радянський полон у 1939 році, коли СРСР підтримав Адольфа Гітлера у його війні проти Польщі.

Українці та поляки спільно увічнюють пам’ять жертв тоталітаризму

Сьогодні «Биківнянські могили» разом відвідали Президенти України Віктор Янукович та Польщі Броніслав Коморовський. Вони вшанували загиблих і взяли участь у закладенні символічних капсул із землею з найбільших поховань поляків, що стали жертвами радянського режиму.

На місці цих капсул за рік буде споруджено меморіал полякам-жертвам тоталітаризму, і він стане частиною великого меморіального комплексу «Биківнянські могили», заявив польський голова держави Броніслав Коморовський.

«Ми з Президентом України не випадково у 20-й рік української Незалежності дійшли згоди про будівництво на цьому місці меморіалу жертвам тоталітарного режиму – українцям, полякам та іншим поневоленим народам Східної Європи. Це спосіб крок за кроком розбудовувати нашу свободу, засновану на правді про нашу спільну важку долю у минулій, поневоленій Європі», – заявив під час вшанування похованих у Биківнянських могилах польський президент. Цього ж дня він віддав шану жертвам Голодомору, поклавши квіти до їхнього меморіалу в Києві.

Нині вже є проект польської частини меморіалу, говорить директор заповідника «Биківнянські могили» Володимир Безпаленко. За його словами, він становитиме собою вирізану з каменю величезну книгу, на розвороті якої викарбують імена більш ніж трьох тисяч загиблих польських громадян, які нині вдалося відновити.

Польща пропонує вирішити справу Тимошенко на користь євроінтеграції

По обіді Президенти України та Польщі провели переговори, за підсумками яких дали спільну прес-конференцію. Польща докладає і докладатиме всіх зусиль, щоб допомогти Україні інтегруватися до європейського співтовариства, запевнив польський голова держави. За його словами, це є незмінною складовою польської зовнішньої політики.

Однак, зауважив Броніслав Коморовський, цьому процесові шкодить той факт, що частина європейських політиків стурбовані долею колишнього українського прем’єра Юлії Тимошенко, яка нині перебуває за ґратами.

«Я хотів би, щоб ця справа якнайменше заважала європейській перспективі України. Є справи важливі, є – найважливіші. До останніх належить участь України в європейській інтеграції. Водночас справа Тимошенко, як важлива, має вирішуватися таким чином, щоб це сприяло парафуванню, а потім і підписанню угод про асоціацію з ЄС та зону вільної торгівлі», – сказав Коморовський.

Польський президент зізнався, що у розмові з українським колегою порушував питання декриміналізації статті 365 Кримінального кодексу, за якою засуджена Тимошенко. За словами Броніслава Коморовського, щодо цього питання сьогодні ввечері він домовився про зустріч і з представниками парламентської опозиції.

Зі свого боку, Віктор Янукович наголосив, що і справа Тимошенко, розпочата у 2009 році, й застарілі норми кримінального судочинства успадковані нинішньою владою від попередників. Однак він знову пообіцяв докласти зусиль для розв’язання цих проблем.

«Останнім часом я чув багато зауважень, зокрема, від адвокатів Юлії Тимошенко щодо умов її утримання у в’язниці. Я дав доручення всім установам, що опікуються цим питанням, створити всі умови, які передбачають європейський рівень – це і лікування, і обстеження, і утримання», – сказав український Президент.

Голови держав України та Польщі також обговорили підготовку до саміту Україна – ЄС, запланованого у грудні цього року, і до футбольного турніру Євро-2012, який наступного року прийматимуть обидві держави.

Тим часом міжнародні експерти песимістично оцінюють можливості європейської інтеграції, якщо переслідування української опозиції не припиниться. Так, керівник польсько-української фундації «ПАУСІ» Ян Пекло вважає малоймовірним проведення грудневого саміту Україна – ЄС в умовах переслідування українських опозиціонерів, оскільки Верховна Рада минулого тижня відмовилась декриміналізувати статтю, за якою колишня Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко була засуджена до семи років позбавлення волі.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG