Доступність посилання

ТОП новини

Новий план економії в Італії: стогнуть пенсіонери і середній клас?


Італійський прем’єр Маріо Монті
Рим – Невеселі передріздвяні настрої панують серед італійців. З наступного року на них чекають нові податки та урізання пенсій. Це передбачено у пакеті антикризових заходів, що їх оприлюднив кабінет Маріо Монті. Прихильники уряду, хоч і визнають недоліки реформи, заявляють про необхідність «гіркої пігулки». А профспілки переконують, що тягар економії лягає в основному на плечі пенсіонерів і робочого класу.

«Бюджет з порятунку Італії» – так прем’єр Маріо Монті характеризує свій проект виведення країни з боргової кризи. «Або наважуємося на ці труднощі, або нас чекає доля Греції», – підсумував він. Щоб витягнути країну із боргової ями, за кілька років планують поповнити скарбницю додатковими 30 мільярдами євро.

«У новому бюджеті ми надали великої уваги принципу соціальної справедливості. Збір пожертв уряд розподілив порівну між верствами населення, запровадив рішучі заходи проти податкового шахрайства. Різні пожертви, які ми просимо від італійців, слід розглядати як перспективу оздоровлення італійської економіки та суспільства», – заявив Маріо Монті.

Платить бідніший

Найбільш болючими пунктами реформи стали пенсії і податки. На 6 років підвищили мінімальний вік виходу на пенсію і збільшили період сплати внесків до пенсійного фонду із 40 до 42 років. Запровадили різні види податків і відновили річний податок на нерухомість.

Це безпосередньо зачіпає значну частину населення, адже в Італії серед власників нерухомості 80 відсотків громадян. За підрахунками асоціацій споживачів, із запровадженням реформи італійська родина витрачатиме щороку на 1 700 євро більше.

Власникам «Феррарі», яхт і вертольотів також доведеться розкошелитися – для них діятиме так званий «податок на розкіш». Та це не заспокоїло профспілкові організації, які сподівалися дотримання принципу «хто більше має, більше і платить». «Скарбницю вирішили поповнити лише за рахунок бідніших верств населення», — критикує документ Сюзанна Камуссо, лідер однієї з найбільших профспілок CGIL. З наступного тижня людей збирають на маніфестації-протести.

Багаті не заплачуть

Щодо рівномірного розподілу пожертв і внесків від кожного, то тут годі говорити про повну справедливість, вважає оглядач Массимо Ріва.

«Гарною виглядає ідея брати кошти для мінімальних пенсій із легалізованого капіталу багатіїв, – каже експерт Ріва. — Але той факт, що податок на цей капітал лише 1,5%, виглядає просто смішним. Це подарунок, який прем’єр Монті зробив заможним синьйорам. В інших країнах податковий тиск на багатіїв був значно вагомішим, і це справедливо».

Аналітики зауважують, що нові заходи більше посилюють податковий тягар на населення, переважно на середній клас. Натомість мінімальну увагу урядовці приділили скороченню державних витрат і заходам для відновлення економіки.

Пакет, представлений у парламенті, днями мають ухвалити депутати і сенатори. Оскільки перспектива краху італійської економіки ще на горизонті, то про запровадження нових заходів економії говорять як про доконаний факт. Тим більше, що європейські біржі та сусіди по єворозоні дуже позитивно сприйняли реформи Маріо Монті. А від нього фактично залежить доля євровалюти.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG