Доступність посилання

ТОП новини

Кравчук про розпад СРСР: Україна фактично тільки після цього стала на шлях будівництва власної держави


Перший Президент України Леонід Кравчук
Перший Президент України Леонід Кравчук
У четвер минуло рівно 20 років із дня підписання Біловезької угоди, яка формально припинила існування Радянського Союзу.

8 грудня 1991 року Борис Єльцин, Леонід Кравчук та Станіслав Шушкевич підписали документ, у преамбулі якого йшлося про те, що «СРСР як суб’єкт міжнародного права й геополітична реальність припиняє своє існування».

Перший Президент незалежної України Леонід Кравчук розповів в інтерв’ю Радіо Свобода:

«Це історичне рішення. Воно визначило долю українського народу. Воно визначило сучасну історію і майбутнє. Референдум дав можливість найбільш демократичним способом – через волю народу, через силу народу – створити власну державу.

Коли вирішуються питання такого масштабу, як зміна політичного курсу, утворення держави, вихід з великої держави її частини і утворення самостійної держави, – своє слово сказати може тільки через референдум. Представники народу не можуть братися за такі великі справи. І ми вчинили тоді найбільш демократичним, найефективнішим способом, провівши Всеукраїнський референдум. І по-друге, у нас не було вибору. Ми мали подолати наслідки референдуму 17 березня, який проводив центр – Москва на чолі з Горбачовим. Без нашого референдуму було б нам важко вийти зі складу Радянського Союзу. А ще точніше, без нашого референдуму, без волі українського народу Біловезькі угоди в такому контексті, в такому змісті не були б підписані.

Завдяки цьому величезна тоталітарна держава розпалася мирно на основі Конституції (ми так і записали). У Конституції СРСР було положення, що кожна республіка має право на самовизначення аж до відокремлення, також на основі міжнародного права. Тобто, Радянський Союз перестав існувати, як суб’єкт міжнародних прав він втратив свої всі основи. Це відбулося мирно, цивілізованим шляхом, і Україна фактично тільки після цього стала на шлях будівництва власної держави», – заявив Леонід Кравчук.

У період із березня 1990 року до грудня 1991 року незалежність проголосили всі 15 колишніх радянських республік, тож підписання Біловезької угоди стало формальністю.

У 2005 році колишній президент Росії Володимир Путін назвав розпад СРСР «найбільшою геополітичною катастрофою» двадцятого століття.
XS
SM
MD
LG