Доступність посилання

ТОП новини

Ференц Ліст в Україні


Київ – «Друга угорська рапсодія» – один із найпопулярніших творів Ференца Ліста – написаний в Україні. Цей та інші факти з життя видатного піаніста та композитора виявила музикознавець Людмила Вольська. Розповісти їх широкій аудиторії вона вирішила у документальному фільмі, який презентує у Києві 14 грудня.

Документальна стрічка «Кохання, дароване зірками» розповідає про невідомі сторінки життя композитора Ференца Ліста та його зв’язок з Україною, говорить Людмила Вольська.

«Майже весь 1847 рік Ліст перебував в Україні, давав тут багато концертів, зустрів Кароліну Вітґенштейн – кохання на все своє життя. Але інформації про це ніде не було. Я розробила хронологію перебування Ліста в Україні, його маршрути. Я хотіла розповісти про його любов до Кароліни, а також про те, що, крім Другої рапсодії, він написав в Україні. Це дуже цікаво, бо він використовував українські теми», – зазначає музикознавець.

Муза Ференца Ліста, зустрінута в Києві

Цей фільм треба показувати в Європі, вважає Дмитро Суховієнко, український піаніст, який мешкає у Бельгії. Адже Ліст – найяскравіший представник фортепіанної школи. Але ніхто в Європі не знає, що всі симфонічні поеми маестро присвятив своїй коханій, яку зустрів у Києві, зауважує Суховієнко.

«Для нього Україна стала важливим етапом у житті – тому що тут він зустрів Кароліну. Дякуючи їй, він вирішив завершувати гастрольну діяльність і присвятити себе саме створенню музики. До того ж він виступав у ролі виконавця. Надихнула його на це саме Кароліна Вітґенштейн», – розповідає піаніст.

Однак ця романтична історія закінчилася драматично. Коли Ференц Ліст закохався у Кароліну, вона була вже одружена. Разом із десятирічною донькою їй довелося тікати з України – вона пішки перетнула кордон Російської імперії та оселилася разом із Лістом у Німеччині. Пара сподівалася отримати дозвіл на розлучення католички Кароліни – від Папи Римського або від російського імператора. Коли жоден із них згоди на повторний шлюб Кароліни не дав, жінка наполягла на тому, щоб Ліст прийняв постриг і став ченцем. Але музою композитора вона залишалася до кінця життя .

Цього року у світі відзначають 200-річний ювілей композитора. Він був піаністом-віртуозом, а також автором великої кількості хорової, вокальної та симфонічної музики. Зокрема, у його доробку – шість творів, присвячених гетьману Івану Мазепі.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG