Доступність посилання

ТОП новини

Президент Косова хоче в Європу


Президент Косова Атіфете Ягяґа у Вашингтоні, 14 грудня 2011 року
Вашингтон – У квітні цього року новообрана президент Косова склала присягу. До цього 36-літня Атіфете Ягяґа працювала в правоохоронних органах, вона генерал-майор косовської поліції. Ця абсолютно не відома на політичній сцені найновішої європейської країни жінка не є членом жодної партії, вона каже, що ніколи не прагнула високої посади, але завжди була готова служити своїй країні. Президент Ягяґа відвідала цими днями Вашингтон, де вона, зокрема, виголосила свою візію для Косова, а візія ця закорінена в європейській інтеграції.

«Ми не можемо змінити минуле, але навчившись на власних помилках, ми можемо збудувати своє майбутнє», – сказала Атіфете Ягяґа, виступаючи в Центрі міжнародних студій американського університету Джонса Гопкінса. Вона нагадала, що від часу проголошення незалежності Косова 2008 року, 85 країн світу визнали цю наймолодшу європейську країну. Президент Ягяґа вважає свою країну успіхом і фактором стабільності в бурхливому балканському регіоні.

Але це ще не все. Молодий президент молодої країни має великі амбіції, які зосереджені на Європі: «Перше – це членство в Європейському союзі, мій кабінет міністрів та всі інституції Косова повністю віддані меті євроінтеграції. Друге – це стати членом програми «Партнерство заради миру», що відкриває шлях до членства в НАТО. І третє – зробити Косово лідером регіону».

Серби повинні вважати Косово своєю батьківщиною

Попри європейські амбіції президента Ягяґи, не всі країни-члени ЄС визнали незалежність Косова. Греція, Іспанія, Румунія, Словаччина та Кіпр цього не зробили, всупереч резолюції Європейського парламенту, ухваленої 2010 року, в якій ЄС закликає всі країни-члени визнати Косово. Президент Ягяґа вважає, що чим швидше ці країни визнають Косово, тим краще для ЄС: «Косово – це унікальний випадок. Країни, що нас не визнали, не повинні порівнювати Косово зі специфічними моментами у своїх країнах. Це не заради Косова, це в інтересах Європейського Союзу. Те, що йде на користь Косова, йде на користь ЄС. Чим швидше всі країни цього регіону рухаються в напрямку Європейського союзу, тим краще для ЄС».

Косово, як і Боснія Герцеговина, має сербську меншину, яка не хоче визнати косовську владу. Останніх кілька місяців у північному Косові тривають протистояння, серби заблокували дороги і не хочуть допустити косовські правоохоронні органи на територію, де вони живуть. Президент Ягяґа вважає, що вона представляє всіх громадян Косова, у тому числі й сербів, вона закликає їх до інтеграції: «Сербська громада цього регіону повинна взяти на себе відповідальність та обов‘язок стати частиною суспільства і вважати Косово своєю батьківщиною».

Національна різноманітність Косова зафіксована в конституції цієї країни. А двері до інтеграції відчинені для всіх, нагадала Атіфете Ягяґа.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG